Ortaöğretim okullarında görev yapan coğrafya öğretmenlerinin bilgisayar destekli eğitime ilişkin tutumları
The Attitude of secondary school geography teachers according to the computer based education
- Tez No: 133712
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERVET KARABAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Bu araştırmada, ülkemizde bulunan ortaöğretim okullarındaki Coğrafya öğretiminde, Bilgisayar Destekli Eğitime (BDE) ilişkin Coğrafya öğretmenlerinin tutumlarının yaş, cinsiyet, çalıştıkları okul türü ve mesleki kıdem gibi özelliklere göre farklılıkları ortaya konulmuştur. Araştırmanın evrenini, Ankara ili merkez ilçelerdeki ortaöğretim kurumlarında görev yapan coğrafya öğretmenleri meydana getirmektedir. Veri toplama aracı olarak 62 maddeden oluşan bir anket geliştirilmiş ve 100 kişiye uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak çözümlenmiş ve bu verilerde alt problemlere göre anlamlı bir farklılığın olup olmadığını belirlemek amacıyla frekans ( f ) ve yüzde ( % ) değerleri hesaplanmış ayrıca t-testî ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) de kullanılmıştır. Tez çalışmasından elde edilen bulgular ise şöyle özetlenebilir.. Araştırmaya katılan öğretmenlerin çalıştıkları kurumların hemen hemen tamamında bilgisayar ve Internet bağlantısı mevcuttur. fi Daha önce bilgisayar kursu veya eğitimi alan öğretmenlerin oranı %45'tir.. BDE gibi teknolojik gelişme ve yöntemleri izleyenlerin oranı %40'tır,. Öğretmenlerin %50'si, BDE'nin ilköğretim kademesinden başlanması gerektiğini belirtmişlerdir.. Araştırmaya katılan öğretmenlerin Bilgisayar Destekli Eğitime (BDE) ilişkin tutum puanlan yaş değişkenine, cinsiyetlerine, çalıştıkları okul türüne, mesleki kıdemlerine, bilgisayarla ilgili bir kursa katılıp katılmama durumuna, okullarda Internet bağının olup olmamasına ve bilgisayarla ilgili teknolojik gelişme ve yöntemleri izleyip izleyememe durumlarına göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Ortaya konan tüm bu bulgular doğrultusunda Bilgisayar Destekli Eğitim ( BDE ) projesinin yaygınlaştırılması ve başarısı için çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
n SUMMARY This research shows that the geography teachers' attitude to education with computers at middle schools in our country. In addition, it researches that these attitudes have any differences according to their ages, sexes, the sort of school where they work and their seniority. This research was made among the geography teachers who teach at middle schools, in counties of central Ankara, a questionnaire with 62 items were used for data and it was asked to 100 geography teachers. The datums were analyzed with the programme of SPSS and after that frequency ( f ) and percentage ( % ) were worked out to aim that if there are any differences according to the first problems. Furthermore, t-test and one-way ANOVA have been used. Findings of thesis can be summarized âs below:. The teachers, who were asked for survey, work in institutions with computers and most of the computers are connected with world-wide web.. Before the survey, some of the teachers took a course on computers and the rate of taking a course is 45%.. Some of them are interested in technological developments and methods as the education with computers and the rate is 40%.. The 50% of them support the idea which says that the education with computers must be started at primary school.. The research shows that the geography teachers' attitudes' points aren't due to their ages, sexes, schools, seniority, taking a course on computers, using web in their schools, being interested in technological developments and methods. It is clear that there aren't so many medningful differences in this circumstances. In conclusion, several suggestions were offered to make more common and make a success of the education with computers after this findings.