Lise öğrencilerinin sosyal beceri düzeylerini yordayan bazı değişkenler
Same variability which describes social skills levels of high school pupil's
  1. Tez No: 133711
  2. Yazar: SEVDA ÖZLEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GALİP YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
IX ÖZET Bu araştırmada lise öğrencilerinin sosyal beceri düzeyleri, utangaçlık, problem çözme, sınıf düzeyi ve sosyo - ekonomik değişkenleri açısından yordanmıştır. Araştırma Ankara il merkezindeki dört resmi genel lisenin 9., 10. ve 11. sınıflarında eğitim gören 361 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada öğrencilerin sosyal beceri düzeylerini“Kendini Tanımlama Envanteri”utangaçlık düzeyleri“Utangaçlık ölçeği”ve problem çözme düzeyleri“Problem Çözme Envanteri”kullanılarak belirlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin kişisel niteliklerine ilişkin bilgiler ise araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”ile elde edilmiştir. Araştırmada, sosyal beceri düzeyleri“Aşamalı Çoklu Regresyon”(Stepwise Multiple Regression) analizi yöntemi ile yordanmıştır. Öğrencilerin, sosyal beceri toplam ve altı alt ölçek puanlarının yordanmasına ilişkin yapılan aşamalı çoklu regresyon analizinde: duygusal anlatımcılık puanlarında ki varyansın % 14'nü utangaçlık ve problem çözme değişkenleri, duygusal duyarlılık alt ölçek puanlarında ki varyansın % 11'ni problem çözme ve utangaçlık değişkenleri, sosyal anlatımcılık alt ölçek puanlarındaki varyansın % 18'ni utangaçlık değişkeni, sosyal duyarlılık alt ölçek puanlarındaki varyansın % 8'ni utangaçlık ve sın.duml değişkenleri, sosyal kontrol alt ölçek puanlarında ki varyansın % 37'ni utangaçlık ve problem çözme değişkenleri açıklamıştır. Duygusal kontrol alt ölçek puanlarına regresyon analizi uygulanamamıştır. Öğrencilerin sosyal beceri toplam puanlarındaki varyansın % 14'ü problem çözme, % 7' sini utangaçlık değişkenleri açıklamıştır. Analize giren iki değişkenin sosyal beceri puanlarındaki varyansın toplam % 21' ini açıkladığı saptanmıştır. Sonuç olarak, araştırma bulgulan sosyal beceri düzeyinin en önemli yordayıcının problem çözme olduğu bunu ikinci önemli yordayıcı olarak utangaçlık değişkenin izlediğini göstermektedir. Sosyo-ekonomik düzey ve sınıf düzeyi değişkenlerinin sosyal becerinin yordayıcıları olmadıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
X ABSTRACT In this investigation, the high school pupil's social skill levels are deseribed according to shyness, solving a problem, class level and social-economic variability. The invertigation is applied on 361 students who are getting education in Ankara in the 9,10 and 1 1 grades of the four official public high school. In this Investigation, the social skill levels of pupils by“Self Define Inventory”, Shyness levels by“Shyness Scale”and to determine the problem solving levels by“Problem Solving Inventory”are all done by the investigation. Moreover, the personal characteristic Informations of pupils are gathered from the“ Personal Information Form”. In the stepwise multiple regression analyze which was done to describe the overall and the 6 lower scale point of the pupils social skills leves: emotional expressivity lower variation are described by % 14 promlem solving and shyness variability, emotional sensitivity lower scale point variation are describe by % 11 problem solving and shyness variability, social expressivity lower scale point variation are describe by % 18 shyness variability, social sensivity lower scale point variation are describe by % 8 shyness and class duml variability social control lower scale point variation are % 37 shyness and problem solving variabiliyt. The regression analyze is applied to emotional conrol point. Social skill overall points variation of pupils are desoribed by % 14 problem solving and by % 7 shyness.lt was found out that the two variability which entered to the analyze describe the social skill points variation by %21 in total. As a result, findings of the investigation showed that the most important characteristics of social skill levels are problem solving and shyness. The Socio-economic level and class level are not found to be the characteristics of the social skill.