Lise 1 coğrafya derslerinde kavram haritalarının başarıya etkisi
Concept map's effective on student achivement in grade 9 geography course
- Tez No: 133730
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Lise 1. Sınıf Coğrafya dersi Akarsular konusunun öğretiminde kavram haritalarının öğrenci başarısında etkili olup olmadığını saptamaya yönelik bu araştırma, deneysel yöntem kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Coğrafya dersi Akarsular konusuna ait kavramlann kavram haritaları kullanılarak öğretilmesini hedefleyen bu araştırmada biri deney, diğer ise kontrol grubu olmak üzere iki grup seçilmiştir. Araştırmanın örneklemini Şerefli Koçhisar Lisesi 2002 - 2003 Eğitim - Öğretim yılı Lise 1. Sınıf öğrencileri oluşturmuştur (n= 60). Deneklerin seçimi tamamen random (yansız atama) yapılmıştır. Araştırmada öntest - sontest kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Öne sürülen 4 hipotezin tamamı doğrulanmıştır. Veri toplama aracı olarak Akarsular konusuna ait 40 soruluk bir test kullanılmıştır. Verilerin analizinde iki değişken arasındaki farkın anlamlılığını saptamada kullanılan t - testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The aim of this research is to find whether concept maps method is effective on student achievement or not in, the Rivers of Turkey chapter of grade 9 Geography course. This research has been done by conducting experimental method. Two groups were selected, one was control and the other one was experimental group for this research which aimed at looking at the effectiveness of concept maps method that is used in teaching the Rivers of Turkey chapter. The sample group of this research consisted of all junior students of Şerefli Koçhisar High School who attended in the academic year of 2002 - 2003 (n= 60). The members of the sample group were selected randomly. The pretest - postest control group experimental method was conducted in this research. All 4 hypotheses that were conducted for this research were verified. In order to collect data from samples, a test scale that has 40 questions about the Rivers of Turkey chapter was used. For looking at the differences between 2 variables the t - test statistical analysis was used. The results of statistical are as follows: 1.