Okulöncesi eğitim kurumlarına devam eden 6 yaş çocuklarına sayı ve şekil kavramlarının kazandırılmasında bilgisayar destekli eğitim ile geleneksel eğitim yöntemlerinin karşılaştırılması
A Comparison of cumputer-aided education and traditional education methods in acquiring the concepts of number and shape by 6- year old preschool students
  1. Tez No: 133729
  2. Yazar: ÖZLEM SANCAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Okulöncesi eğitim kurumlarına devam eden altı yaş çocuklarına sayı (l'den 10'a kadar) ve şekil (kare, daire, üçgen, dikdörtgen) kavramlarını kazandırmada bilgisayar destekli eğitim ve geleneksel eğitim yönteminin etkililiğini karşılaştırmak bu çalışmanın amacını oluşturmuştur. Bu amaçla Çankaya İlçesi, İlköğretim Okullarında anasınıfina devam eden altı yaş çocuklarına bilgisayar destekli eğitim ve geleneksel eğitim yöntemiyle geometrik şekil ve sayı kavramı eğitimi verilerek hangi yöntemin daha etkili olduğu araştırılmıştır. Araştırmaya üç İlköğretim Okulundan toplam 60 çocuk katılmıştır. Çocukların 27' si kız 33 'ü erkektir. Çocuklar bir deney ve bir kontrol grubuna ayrılmıştır. Deney grubuna bilgisayar destekli eğitim, kontrol grubuna da geleneksel eğitim yöntemi ile şekil ve sayı kavramı eğitimi verilmiştir. Eğitimden önce ve sonra“Geometrik Şekil Kavram Formu”ve“Piaget'in Sayı Korunumu Testi”ön ve son test olarak uygulanmıştır. Ayrıca bilgisayar destekli eğitimle ilgili görüşlerini belirlemek için araştırma kapsamındaki çocukların anne-babalarına anket uygulanmış, bilgisayar destekli eğitim verilen çocuklara da bilgisayar ile ilgili görüşlerini belirlemek amacıyla“Çocukla Görüşme Formu”uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The aim of this study is to compare the effectiveness of the traditional education method and computer-aided education method in enabling children aged six who attend pre-school education institutions to acquire concepts of number (from 1 to 10) and figure (square, circle, triangle, rectangle). To this end, which method is more effective has been searched by teaching children aged six who attend kindergartens in Primary Schools in the District of Çankaya the concept of geometrical figures and number with computer aided education and traditional education method. Totally 60 children from three primary schools participated in the study. 27 of the children were girl and 33 of the children were boy. The children were divided into a control and an experiment group. Education of figure and number concepts were provided to children in the control group by the traditional education method, and to children in the experiment group by the computer aided education method. Before and after the education,“Concept of Geometrical Figures Form”and“Piaget's Retention of Number Test”was administered as a preliminary and a final test. Questionnaire was applied to the parents of the children within the scope of the study in order to determine their views on computer aided education and“Interview with Children Form”was applied to children who was given computer aided education in order to determine their views on computer.