Sınıf öğretmeni adaylarının ilköğretim matematik programındaki doğal sayılar ve işlemler konularına ilişkin durumları
The level of the candidates of primary school teacher on the subjects of natural numbers and operations included in mathematical program of primary school
- Tez No: 133747
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE TERTEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Ill ÖZET Bu çalışma, sınıf öğretmeni adaylarının ilköğretim matematik programındaki (1.-5. sınıflar)“doğal sayılar”ve“işlemler”konularındaki durumlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2002-2003 öğretim yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bilim dalı 3. sınıf öğrencileri, örneklemini ise rastgele seçilen 61 Normal Öğretim, 48 İkinci Öğretim öğrencisi olmak üzere toplam 109 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada 5 adet veri toplama aracı uygulanmıştır. Bu ölçme araçlarının her biri Matematik Öğretimi I ve Matematik Öğretimi II dersleri sonunda, 1 ders saati süresince sınav titizliğinde uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS'te t-tesi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda özet olarak şu bulgular elde edilmiştir. 1. Matematik Öğretimi I dersi sonunda, Normal Öğretim ve ikinci Öğretim öğrencilerinin doğal sayılar testi dışındaki testlerden (toplama, çıkarma, çarpma ve bölme) aldıkları puanlar arasında anlamlı bir farklılık yoktur. 2. Matematik Öğretimi II dersi sonunda da, Normal Öğretim ve ikinci Öğretim öğrencilerinin doğal sayılar testi dışındaki testlerden (toplama, çıkarma, çarpma ve bölme) aldıkları puanlar arasında anlamlı bir farklılık yoktur. 3. Normal Öğretim öğrencilerinin Matematik Öğretimi I dersi sonunda, testlerden aldıkları puanlar ile Matematik Öğretimi II sonunda testlerden aldıkları puanlar karşılaştırıldığında; Matematik Öğretimi II sonunda aldıkları puanların daha yüksek olduğu görülmektedir.IV 4. İkinci öğretim öğretilerinin Matematik Öğretimi I dersi sonunda, testlerden aldıkları puanlar ile Matematik Öğretimi II sonunda testlerden aldıkları puanlar karşılaştırıldığında; Matematik Öğretimi II sonunda aldıkları puanların daha yüksek olduğu görülmektedir. 5. Testler arasındaki korelasyon katsayılarına dayanarak, testler arasında önemli derecede ilişki olmadığı söylenebilir. Dolayısıyla, bu çalışmanın sonucunda beklenmedik bir şekilde, çalışma kapsamındaki herhangi bir konunun, diğer bir konu için ön şart olmadığı sonucuna varılmıştır. Anahtar kelimeler : Matematik Öğretimi, Sınıf Öğretmeni Adayları, İlköğretim, Doğal Sayılar ve İşlemler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to assess the level of the candidates of primary school teacher on the subjects of“natural numbers”and“operations”included in mathematical program of Primary school. The research was performed over 109 students (48 and 61 of which is second and normal instruction, respectively), selected within 3th grade students of Gazi Education Faculty of Gazi University in 2002-2003 academic year. In the research, 5 data collection tools were used, each of them was applied at the end of the courses of Teaching of Mathematics I and II within time period of 1 hour. Collected data were analized via t-test using SPSS software. Results of the study can be summarized as follows; 1. At the end of the courses of Teaching Mathematics I, except the grades of the tests on“Natural Numbers”, no significant difference was observed between normal and second instruction students when the grades of tests were compared. 2. At the end of the courses of Teaching Mathematics II, except the grades of the tests on“Natural Numbers”, no significant difference was observed between normal and second instruction students when the grades of tests were compared. 3. When the results of the tests carried out at the end of the courses of Teaching Mathematics I and II were compared, it was observed that grades of Normal Instruction students were higher at the end of the course of Teaching Mathematics II.VI 4. When the results of the tests carried out at the end of the courses of Teaching Mathematics I and II were compared, it was observed that grades of Second Instruction students were higher at the end of the course of Teaching Mathematics II. 5. Based on the the correlation coeficients it can be said that there is no significant relation between the tests. Therefore, unexpectedly, at the end of the research, it can be concluded that the knowledge on any subject searched in the study is not a prerequisite for gaining knowledge on any other subject. KEY WORDS : Teaching Mathematics, The Candidates of Primary School Teacher, Primary School Education, Natural Numbers and Operations.