Ülke risk analizleri metodolojilerinin incelenmesi
Review of country risk analysis methodologies
  1. Tez No: 133748
  2. Yazar: BARIŞ ÇİLOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Ülke riski, politik, sosyal ve ekonomik istikrarsızlık sonucunda, ülkenin dış borç servisini ya da yükümlülüklerini yerine getirememesi ihtimalidir. Yatırımcıların kendilerini muhtemel iflaslardan korunlamaları için ülke riskini sistematik bir şekilde belirlemeleri gerekmektedir. Ülke analizi, kredi açılacak veya yatırım yapılacak ülke hükümetinin izlediği ekonomik politika ve tutumları, sosyal, politik ve ekonomik unsurları ile bir bütün olarak inceleyerek ülkenin barındırdığı risk faktörlerini belirlemek ve böylece o ülkenin kredibilitesini ve borçlarım ödeme kapasitesini değerlendirmek, yatırım yapılması halinde yatırımcının bundan dolayı yükleneceği riskin bulunması amacına ilişkin bir çalışmadır. Bu çalışma yapılırken daha önce de belirtildiği üzere birden çok faktör analiz edilmektedir. Bunlar; Politik Risk, Ekonomik Risk ve Sosyal Risktir. Özellikle uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının, yukarıda belirtilen üç ana başlık altında ülke risk analiz metodolojilerini şekillendirdikleri görülmektedir. Söz konusu risklerin kendi içlerinde önem dereceleri bulunmaktadır. Bu çalışmada ülke risk analizi yapan kurumların metodolojileri de incelenmiştir. Bunlardan bazıları Standard & Poor's, Moody's, Economic Intelligence Unit, Euromoney, Institutional Investor, Political Risk Services, Business Environmental Risk Intelligence, Control Risks Information Services 'dir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Country risk is the probability of a country failing to fulfill its foreign debt services or obligations due to political, economic or social instability. Investors, in order to protect themselves from probable bankruptcies, have to systematically identify the country risk. Determining the credibility of a certain country, its capacity to pay debts and the risk an investor takes by investing in it, by studying the government's economic policies and attitude, while examining the social, political and economic factors in its entirety, is called country analysis. As mentioned earlier, more than one factor is being examined in this study. These are, 1. Political Risk 2. Economic Risk 3. Social Risk We see that especially international credit rating institutions shape their country risk analysis methodologies under these three main headings. The relative importances of these risks are also categorized within themselves. This paper has also examined the methodologies of institutions that perform country risk analyses (e.g. Standard & Poor's, Moody's, Economic Intelligence Unit, Euromoney, Institutional Investor, Political Risk Services, Business Environmental Risk Intelligence, Control Risks Information Services.) u