İhracat finanslama tekniklerinin Türkiye'de uygulanabilirliği ve bu alanda çalışan personelin eğitim düzeyinin belirlenmesi
  1. Tez No: 133763
  2. Yazar: DİLEK AŞKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GANİTE KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET İhracatlarını arttırma çabası içerisinde olan bütün ülkeler açısından ihracatın finansmanı büyük önem taşımaktadır. Gelişmekte olan ülkelerin kalkınmalarında karşılaştıkları en önemli sorunlardan biri dış ticaret açığıdır. Dış ticaret açığının kapatılması da en etkin bir şekilde ihracatın arttırılmasıyla mümkün olacaktır. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler açısından yeni ihracat finansman tekniklerinin kullanılması ihracatın arttırılması için önemli bir yoldur. Dünyada her alanda olduğu gibi ihracatın finansmanında da yeni yöntem ve teknikler kullanılmaya başlanmıştır. Türkiye'deki ihracatın arttırılabilmesi ve ihracatçılarımızın dış pazarlarda rekabet edebilmeleri için bu yeni ihracat finansman tekniklerini kullanabilmeleri gerekmektedir. Ancak ihracat finansman tekniklerinden bazıları, ülkemizdeki yasal düzenlemeler ve bankacılık sisteminden kaynaklanan bazı sorunlardan dolayı uygulanabilirlikten yoksundur. Türkiye' de ihracat finansman tekniklerinin uygulanmasında karşılaşılan diğer bir sorun ise, ihracat finansmanıyla uğraşan kişilerin yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmamasıdır. Bu çalışmada, ihracat finansman teknikleri, ihracat finansman tekniklerinin Türkiye" deki uygulanabilirliği ve ihracat finansmanı alanında çalışan personelin eğitim durumunun tespit edilmesine çalışılmıştır. İhracat finansmanı alanında çalışan personelin eğitim durumunun tespit edilmesi için yapılan anket sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Export financing assumes great importance for all the countries striving to increase their exports. One of the most important problems developing countries confronts is the foreign trade deficit. Closing the foreign trade deficit is done in the most effective way by increasing exports. For developing countries like Turkey, using new export financing techniques is an important way of increasing exports. As in every sector in the world, new methods and techniques started to be used in export financing. To increase exports in Türkiye and to compete in foreign markets, our exporters are required to use these new export financing techniques. However, some of the techniques are not feasible due to some problems stemming from the legal regulations and the banking system in Türkiye. Another problem confronted in the application of export financing techniques is that the people dealing with export financing in our country don't have enough knowledge and experience. In this study, export financing techniques, feasibility of these techniques in our country and the educational status of the staff working in export financing sector was tried to be determined. The results of the questionnaires, made to determine the educational status of the staff, was evaluated.