Seramik sanat eğitiminde görsel ve düşünsel kavramların yaratıcılığa katkıları
Visual and ideation concepts which promote creativenes at the ceramic art education
  1. Tez No: 133787
  2. Yazar: SİBEL AKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ AYDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET Çağlar boyunca sanat ve eğitim, insanların yaşamında önemli bir yer tutmuştur. Çağın ilerleyen zamanı içerisinde teknolojik gelişmelere paralel olarak sanata ve sanat eğitimine olan ihtiyaç artmıştır. Günümüzde sanat eğitimi veren kurum ve ku ruluşların çalışmalarında karşılaşılan sorunlara sanat eğitiminin öneminin vurgulan ması ile çözüm bulunacaktır. Ülkemizde bugün uygulanmakta olan sanat eğitiminin çağımızın koşullarına ve teknolojisinin doğurmuş olduğu ihtiyaçlara cevap vereme diği bir gerçektir. Sanat eğitiminin evrensel boyutları ve kültür değişimi içerisinde göstermiş olduğu değişim süreci araştırılarak sorunlara çözüm sunulmalıdır. Bu düşünce kapsamından yola çıkarak bu tez çalışmasında, sanat eğitimi ku rumlarında özellikle seramik eğitimi veren kurumlarda yaratıcılığa katkıda buluna bilecek olan görsel ve düşünsel kavramlar incelenmiştir. Konu bu yöntem kapsa mında estetik eleştiri, sanat tarihi ve uygulamalı bir çalışma olmak üzere dört ayrı grup çerçevesinde incelenmiştir. Böylece seramik sanat eğitimi alan öğrencilerin sahip oldukları yaratıcılıkları, görsel ve düşünsel kavramların estetik ve kültürel özellikleri ile farklı bakış açıları kazanmaları ve bu kavramlarla yaratıcılıklarının ge liştirilmesi hedeflenmiştir. Uygulamalı Çalışma ise Meslek Eğitim Fakültesinde Seramik Öğretmenliği Anabilim dalı 2. sınıf öğrencilerinin seramik tasarım dersinde yapılmıştır. Gruplar deney ve kontrol gruplarından oluşmaktadırlar. Deney grubunda yer alan öğrenci lere mitolojik, astrolojik, kozmolojik, edebi ve dini olmak üzere düşünsel kavramlar hakkında teorik bilgi verilmiştir. Bu düşünsel ve felsefi kavramların bir göstergesi olan sanat eserlerinden slayt gösterisi yapılarak görsel zenginlikleri arttırılmıştır. Deney grubuna verilen teorik ve görsel bilgi aktarımıyla, geçmişin estetik kültürel özelliklerini anlamları ve farklı görüş açıları kazanmaları hedeflenmiştir. Kontrol grubunda ise konunun verilmesiyle yaratıcı güçlerini kullanabilecekleri bir çalışma yapmaları istenilmiştir. Her iki grupta elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak değerlendirmesi yapıldığın da bilgi verilen grubun tasarım aşamasında yaratıcılıklarının daha çok ortaya çıktı ğı ve derin düşünme yoğunluğuna girdikleri görülmüştür. Bu çalışmayla seramik sanat eğitiminde öncelikle çağdaş sanat eğitimi tasarım sürecinde yaratıcılığı geliştirecek bir yöntem olarak bir katkı sağlamak bir amaç olmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSRACST Art and education have occupied an important place in humans life since the beginning of the earth. Parallel to the technological improvement, the need for the art and education is gradually increased in years. Nowadays, the problems which the education of art establishments and institues come across during their activ ities, will be eliminated by the definition of education of art's accentuation. It is a reality that education of art which applied in Turkey does not meet the today's requirement and also does not match the needs as a result of the technological improvement. Universal dimensions of the education of art and its tranformation in cultural variation are investigated to be found the solution to those problems. In this study, which based on the above mentioned thought, in order to pro mote the creativeness in education of art institutes especially in ceramic institutes the mental and visual concept are studied. So the subject is investigated in four different groups i.e. eschetic criticism, history of art and application. Therefore, the creativeness of students who study ceramics, would like to be increased by developing of their mental and visional thought and also helping them to get dif ferent vision in esthetic and cultures. The target is to improve their creativeness with these concepts. The applied part is done in ceramic imagination lesson of second class of Ceramic Teaching of Faculty of Technical Education. They are formed as control and experiment groups. The students who are in the experiment group are given some theoric lesson about ideal concept i.e. mythology, astrology, cosmology, lit erary and religion, in order to increase their visual values, some slides are pre pared from the art work which bears the ideal and philosophical concept. Experiment group, which is taught visual and theoritical knowledge is expected to learn the esthetic cultural characterisitic and get different visual angle of the gone years. On the other hand, as a result of lessons, the control group is expected to show their creativeness in their work. When the result of these two groups is compared, the knowledge given group's creativeness is increased during the designing stage and they are seen to con centrate heavily on the subject. Therefore, it is possible to say that the creative ness required by the contemperary education of art, promoted during the design ing stage of the ceramic education of art.