Görsel sanatlar dersinde çağdaş sanat akımlarının yaratıcı drama yoluyla öğretilmesinin öğrenci başarısına etkisi
The impact of teaching contemporary art movements in visual arts class through creative drama on student achievement
  1. Tez No: 842868
  2. Yazar: GÖZDE GÖKALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN AYRANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: ANKARA MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Görsel sanatlar dersinde, öğrenciler resim, heykel, fotoğraf, seramik ve bunun gibi farklı sanat alanlarını tanırken, yaratıcılıklarını ve estetik anlayışlarını geliştirme fırsatı bulur; renk, çizgi, kompozisyon gibi temel kavramlar üzerinde çalışarak görsel ifade becerilerini güçlendirirler. Aynı zamanda sanat tarihi hakkında bilgi edinir, sanat akımlarını, temel özelliklerini ve dönemlerinin öncü sanatçılarını tanıyarak kültürel birikim elde ederler. Eğitimde kullanılan eğitim öğretim yöntemleri verilen bilgilerin kalıcılığını arttırması bakımından oldukça önem taşımaktadır. Bu yöntemlerden bir tanesi farklı disiplinlerin yanında sanat eğitiminde de kullanılan eğitim öğretim yöntem tekniklerinden biri olan yaratıcı drama'dır. Yaratıcı drama, sanat eğitimi alanında öğrencilerin öğrenme sürecini canlandıran ve onları aktif katılımcılar haline getiren etkileyici bir yöntemdir. Öğrencilerin kendilerini ifade etme, işbirliği yapma ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirmelerini sağlarken, aynı zamanda sanatın gücünü ve etkisini deneyimlemelerine olanak tanımaktadır. 12. sınıf görsel sanatlar dersinde çağdaş sanat akımlarının yaratıcı drama yoluyla öğretilmesinin öğrenci başarısına etkisini tespit etmeyi amaçlayan araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılında Biltem Koleji Anadolu Lisesinde öğrenim gören 12.sınıf öğrencilerinden rastgele seçilmiş 40 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma grubu deney ve kontrol grubu olarak 2 gruba ayrılmıştır. Çağdaş sanat akımları, deney grubuyla yaratıcı drama yöntemiyle, kontrol grubuyla geleneksel anlatım yöntemiyle işlenmiştir. Araştırmanın verileri her iki gruba uygulanan ön ve son anket uygulamaları ile elde edilmiştir. Verilerin analiziyle elde edilen bulgulardan hareketle ulaşılan sonuçlara göre yaratıcı drama yöntemiyle ders alan deney grubu ile geleneksel anlatım yöntemiyle ders alan kontrol grubu öğrencilerinin başarıları arasında anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Araştırmanın sonunda tespit edilen sonuçlarından hareketle önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the visual arts course, students have the opportunity to develop their creativity and aesthetic understanding while getting to know different art fields such as painting, sculpture, photography, ceramics and so on; they strengthen their visual expression skills by working on basic concepts such as colour, line and composition. At the same time, they learn about the history of art, art movements, basic features and cultural accumulation by recognising the leading artists of their periods. Education and training methods used in education are highly important in terms of enhancing the permanency of the information provided. One of these methods is creative drama, which is one of the education and training method techniques used in art education as well as in different disciplines. Creative drama is an impressive method that enlivens the learning process of students in the field of art education and makes them active participants. While enabling students to develop their self-expression, co-operation and critical thinking skills, it also allows them to experience the power and impact of art. In the 12th grade visual arts course, the study group of the research, which aims to determine the effect of teaching contemporary art movements through creative drama on student achievement, consists of 40 students randomly selected from 12th grade students studying at Biltem College Anatolian High School in the 2022-2023 academic year. The study group was divided into 2 groups as experimental and control group. Contemporary art movements were taught by creative drama method with the experimental group and by traditional expression method with the control group. The data of the study were obtained with pre and post questionnaire applications applied to both groups. According to the results obtained by analysing the data, a significant difference was found between the achievements of the experimental group students who took the course with the creative drama method and the control group students who took the course with the traditional lecture method. At the end of the research, suggestions are given based on the results of the research.