Sınıf öğretmenlerine yönelik düzenlenen hizmet içi eğitim etkinliklerine ilişkin öğretmen görüşleri (Ankara ili örneği)
- Tez No: 133824
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ŞEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Dünyadaki hızlı değişmeler, tüm meslek çalışanlarının sahip olduğu bilgi ve becerileri sürekli olarak geliştirmesini ya da yenilemesini gerektirmektedir. Bu ise ancak sürekli ve planlı bir eğitimle gerçekleştirilebilir. Eğitim süreci içerisinde belki de en önemli olanı hizmet içi eğitimdir. Hizmet içi eğitim, bütün mesleklerde önemli olduğu kadar öğretmenler için de büyük önem taşımaktadır. Çünkü toplumsal gelişme ancak iyi yetişmiş insan gücüyle mümkündür. İnsanları yetiştirecek olan kurumların başında okullar gelmektedir. Okulların başarısı ise eğitim göreviyle yükümlü olan öğretmenlerin başarısına bağlıdır. Bu nedenle, etkin ve işlevsel bir hizmet içi eğitim uygulamak, tüm kurumların olduğu gibi, Milli Eğitim Bakanlığı'nın da önemli bir görevi haline gelmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı 'nın hizmet içi eğitim etkinliklerinin etkin ve işlevsel hale getirilebilmesi için, var olan etkinliklere katılanların görüşlerinin alınmasına gereksinim duyulmaktadır. Bu etkinliklerin hedef kitlesinin başında ise genelde öğretmenler, özelde ise öğretmenler içinde en büyük çoğunluğa sahip olan sınıf öğretmenleri gelmektedir. Bu nedenle, bu araştırmanın amacı, Milli Eğitim Bakanlığı'nca sınıf öğretmenlerine yönelik olarak düzenlenen hizmet içi eğitim etkinlikleriyle ilgili sınıf öğretmenlerinin görüşlerini belirlemek ve bu görüşlere göre var olan durumu düzeltip geliştirecek önerilerde bulunmaktır. Araştırmanın evrenini 2001-2002 eğitim yılında Ankara merkez ilçelerinden random yoluyla seçilmiş iki ilçesi olan Mamak ve Keçiören'de çalışan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Evrenin tamamı bir grup olarak kabul edilmiş ve alt gruplara ayrılmamıştır. 500 anket dağıtılıp 441 anket geri döndüğü için araştırmanın örneklem büyüklüğü 441 olarak kabul edilmiştir. Örneklem belirlenirken, oranlı küme örnekleme yöntemi kullanılarak ilçelerdeki öğretmen sayısına göre 333 öğretmen Keçiören'den, 167 öğretmen Mamak'tan seçilmiştir.Araştırma verileri, 2001-2002 eğitim yılında Keçiören ve Mamak'ta resmi ilköğretim okullarında çalışan sınıf öğretmenlerine uygulanan anket ve ölçme aracıyla toplanmıştır. Anket ve ölçme aracı, ilgili alan yazın taranarak hazırlanmış ve uzman görüşü alındıktan sonra araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Ankette kişisel bilgilere ilişkin sorular, ölçme aracında ise hizmet içi eğitim etkinlikleriyle ilgili görüşlere ilişkin sorulara yer verilmiştir. Toplanan veriler, araştırmanın alt boyutlarına göre ayrı ayrı analiz edilerek, sonuçlanıl kişisel özelliklere göre değişip değişmediği belirlenmiştir. Araştırma bulguları, iki bölüm halinde ele alınmıştır. Birinci bölümde kişisel bilgilere, ikinci bölümde ise hizmet içi eğitim etkinlikleriyle ilgili görüşlere yer verilmiştir. Kişisel bilgiler bölümünde, araştırmaya katılanların, cinsiyeti, yaşı, mesleki kıdemi, bitirdiği okul ve hizmet içi eğitim etkinliğine katılma sayısına ilişkin bulgular tablolar halinde sunulmuş ve yorumlanmıştır. Hizmet içi eğitim etkinlikleriyle ilgili görüşlere ilişkin bulgular ise araştırmanın amaçlarına uygun olarak iki ana bölüm ve bunların alt bölümleri şeklinde sunulmuştur. Her alt bölümle ilgili görüşlerin sonuçlan tablolar halinde verilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The rapid changes in our world requires that all the workers of profesions have to improve or renew their talent and knowledge continually. This is only come true with continual and planned education. In this education process maybe the most important part is in-service training. In-service training has big importance for all the teachers as well as the other professions. Because social improvement is possible with trained human being. Schools are the first institutions to educate human beings. Schools' success depends on teachers' success who are obliged to education duty. So that, to put an active and functional in-service training in to practice has become the Ministry of Education's important duty as well as the other institutions. To make the activities of in-service training of the Ministry of Education active and a functional, we need the participants' opinions who join these existing activities. The target community of these activities is in general teachers but in specific primary school teachers. Therefore, the aim of this research is to determine primary school teachers' opinions about in-service training activities arranged by the Ministry of Education for primary school teachers and according to these making suggestions to reform and improve present situations. The population of the research have been consisted of teachers who work in Ankara's central districts selected by random Mamak and Keçiören. The whole population is accepted as a group and it isn't divided into sub-groups. Since 441 survey returned, the number of the research sample have been accepted as 441. As the sample stated, rated set sample method are used to the number of teachers, 333 teachers from Keçiören, 167 teachers from Mamak have been selected. The data of the research, have been collected according to the survey and stated option done by the teachers who worked in Keçiören and Mamak state primary schools min 2001-2002 educational year. The survey and stated option have been prepared after examining related literature and taking expert opinion and they have been applied by the researcher. In the survey personal questions, in the stated option questions related to opinions about in-service training activities have been given place. The collected data has been analyzed seperately according to the sub-section and controlled whether the results change or not related to personal differences. The findings of the research have been taken hand as two parts. In the first part, personal knowledge, in the second part, in-service training activities related to opinion have been given place. In the personal knowledge part; related to result of sex, age, working year, graduated school and the number of attendence to in-service training activities of the researchers have been submitted as tables and analyzed. The findings which opinions related to the in-service training activities -as fit the aims of the research- have been submitted as two main sections and these's sub-sections. The results of the every sub-section's opinions have been showed as tables and analyzed. IV