ARCS motivasyon modeli ve öğe gösterim teorisine (Component display theory) dayalı yaklaşımın öğrencilerin değişken kavramını öğrenme düzeylerine ve motivasyonlarına etkisi
  1. Tez No: 133825
  2. Yazar: YÜKSEL DEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA ARGÜN, DOÇ. DR. H. İBRAHİM YALIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
ÖZET Bu araştırma, nitel ve nicel araştırma metotları kullanılmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nitel kısmı, 2001-2002 öğretim yılında Ankara'daki özel bir dershanenin Fen ve Anadolu Liselerine Giriş Sınavı Hazırlık Kurslarına devam eden ilköğretim 8. sınıf öğrencilerine 26 adet açık uçlu sorudan oluşan bir ölçek uygulan ması ve bu öğrencilerden 15 tanesi ile yan yapılandırılmış mülakatlar yapılması sonucunda gerçekleştirilmiştir. Bunun sonucunda, değişken kavramının öğrenimine yönelik öğrencilerin yaptıkları hata ve yanlış anlamalar tespit edilmiş ve sınıflandırılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında ise ARCS Motivasyon Modeli ve Öğe Gösterim Teorisine (Component Display Theory) dayalı yaklaşımın değişken kavramının öğreniminde öğrenci başarısına ve öğrencilerin matematik dersine yönelik motivasyonlarına etkisi araştırılmıştır. Bunun için bu öğretim yaklaşımı, 2001-2002 eğitim-öğretim yılında Ankara il merkezinde bulunan bir ilköğretim okulunda, deney grubu olarak belirlenen öğrencilere uygulanmıştır. Uygulama sonucunda, aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir: Deney ve kontrol grupları arasında, değişken kavramını öğrenme düzeyleri bakımından deney grubu lehine anlamlı bir farkın olduğu görülmüştür. Deney ve kontrol grupları arasında, matematik dersine yönelik içsel ve dışsal motivasyonları bakımından anlamlı bir farklılığın olmadığı görülmüştür. Ayrıca, öğrencilerin matematik dersine yönelik dışsal motivasyonlarını arttırıcı faktörlerin dikkatli bir şekilde kullanıldığı zaman öğrencilerin matematiğe yönelik içsel motivasyonlarında herhangi bir azalmanın olmadığı da tespit edilmiştir.Öğrencilerin matematik dersine yönelik motivasyon profillerinin belirlenmesi, ARCS Motivasyon Modeli'nin etkili bir şekilde kullanılmasını sağlamış ve öğrencilerin matematik dersinin öğretimine ilişkin beklentilerini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT This research was carried out in two phases, namely the quantitative and qualitative methods. In the qualitative part of this research, test including 26 open-ended questions was administered to the eight grade middle school students who enrolled to entrance examinations for Fen/ Anadolu Liseleri at a private preparation course for 2001-2002 term in Ankara to ascertain what the students' mistakes and misconceptions about learning of the concept of variable are. Then, a semi-structruced interview was" administered to 15 of these students to clearly figure out what these mistakes and misconceptions about learning of the concept of variable are. Based on the data obtaining from the study, all students' mistakes and misconceptions were determined and classified. In the quantitative part of this research, the effect of the ARCS Motivation Model and Component Display Theory based approach upon the students' learning level of the concept of variable and motivation was investigated. In order to do so, the above mentioned teaching model were applied to students at a middle school in Ankara at 2001-2002 term. As the results of the study, we have the followings: Experimental group achieved significantly better than the control group on the level of concept of variable. The experimental group the control group did not differ significantly on the intrinsic and extrinsic motivation towards to mathematics course. In addition, when it was effectively used the increasing factors of students' extrinsic motivation towards mathematics, there was no decrease on students' intrinsic motivation towards mathematics.IV The determination of the students' motivation profiles enabled ARCS Motivation Model to be used effectively and it also showed the students expentancy towards mathematics.