Türkiye otomotiv sektöründe tutundurma çabaları
Efforts for the promotion of Turkish automotive sector
  1. Tez No: 133823
  2. Yazar: BÜLENT TAŞEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MİTHAT ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
148 ÖZET Cumhuriyetin ilk yıllarında devletin öncülüğünde gelişmeye başlayan sanayi, ikinci Dünya Savaşının neden olduğu duraklamanın ardından 1950'lerde uygulanan liberal ekonomik anlayış çerçevesinde, özel sektörün de katılımıyla gelişmesini sürdürmüştür. Otomotiv sektörü de bu gelişim sürecine paralel bir şekilde önce montaj sanayii daha sonra da imalat sanayii şeklinde gelişmiş günümüzde ise yabancı firmaların lisansları altında üretim yapan güçlü bir sanayi dalı halini almıştır. Türkiye Otomotiv Sektörü; bu gelişim süreci içerisinde, gerek yurtta gerekse dünyada yaşanan çeşitli ekonomik ve siyasi krizlerin global etkisi altında sıkıntılı dönemler geçirmiştir. Sektörü oluşturan firmalar; bu sıkıntılı dönemleri aşmak amacıyla çeşitli işletme fonksiyonlarından faydalanmış, uygun bileşimi kullanan firmalar krizi en az zararla atlatırken, etkili bileşim oluşturamayan firmalar krizde büyük kayıplar vermişlerdir. Etkili bileşimi oluşturan işletme fonksiyonlarından birisi de pazarlamadır. Pazarlama karması bileşenleri, özellikle de satış tutundurma, etkin bileşimin vazgeçilmez bir parçası olmaktadır. Otomotiv sektöründe uygulanan satış tutundurma faaliyetlerinin; kriz ortamındaki etkinliğinin araştırıldığı bu çalışmada, sektörün yapısı, sektörü oluşturan yerli ve ithalatçı firmalar, bir pazarlama karması bileşeni olarak satış tutundurma ve sektörde aracılar ile tüketicilere yönelik olarak uygulanan satış tutundurma faaliyetleri ele alınmıştır. Firmaların aracılara ve tüketicilere yönelik olarak uyguladıkları satış tutundurma faaliyetlerini ve bu faaliyetlerin etkinliğini belirlemek amacıyla sektörü oluşturan firmaların yetkilileriyle mülakatlar yapılmış ve mülakat sonuçları istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bu analizler doğrultusunda sektörün satış tutundurma faaliyetlerini uygulama konusundaki eğilimleri tespit edilmiştir.149 Yapılan varyans analizi sonuçları, sektörü oluşturan yerli ve ithalatçı firmaların tüketicilere yönelik armağan verme, satış noktası gösterimleri ile fiyat indirimi ve kredi uygulamalarında benzer eğilimde olduklarını, buna karşılık sponsorluk, fuar ve sergilere katılma uygulamalarında farklı eğilimler sergilediklerini göstermektedir. Aracılara yönelik uygulamalar ele alındığında, yerli ve ithalatçı firmaların fiyat indirimi, fuar ve sergiler düzenleme, aracılara reklam malzemeleri sunma uygulamalarında benzer eğilim sergilerken, satış yarışmaları ve satış gücünün eğitilmesi uygulamalarında farklı eğilimde oldukları göze çarpmaktadır. Yapılan hipotez testi sonuçları, araştırma kapsamında ele alınan, tüketicilere yönelik olarak uygulanan yedi ve aracılara yönelik olarak uygulanan altı temel satış tutundurma faaliyetinin krizi aşma konusundaki etkinliğini kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
150 SUMMARY In the first years of Turkish Republic, the industry developing under the leadership of the government, had slowed down due to the second world war but had continued it's development with the comprenesion of the liberal economy of 1 950's and the participation of the private sector. Being parallel to this development process, the automotive sector had developed first in montage industry and then in production industry. Today the automotive sector, has turned to be a powerful industry unit, making production with the licence of foreign firms. In this process, Turkish automative sector has underwent troublesome periodsm with the global impact of various economic and political crisis both in the country and in the world. In order to overcome these troublesome periods, the sectoral firms made use of various management functions. The firms, which used effective composition overcomed from the crisis with little loss while others confronted with big loss. One of the management functions, which constitutes this effective composition, is marketing. The components of the marketing mix and especially sales promotion, is a vital port of the effective composition. In this study, the effectiveness of the sales promotion activities, applied in the automative sector, during the crisis is searched. The structure of the sector, national and importer firms of the sector, sales promotion as a marketing mix component and sectoral agents, sales promotion activities targeting consumers are studied. Intervievs are done with the authorities of the firms inthe sector, in order to determine the sales promotion activities and the effectiveness of these activities, applied to the agents and to the consumers. Then the results of the interviews are analyized statistically. In the light the analysis, tendencies of the sector in the application of sales promotion activities are established.151 As a result of completed variance analysis, native and importing firms creating sector present a gift, reducing the prices and showing sale points and at the same behavior on giving credits, againist this subject, at sponsorship, fairs different behaviours are shown. If we consider the methods about the brokers, native and importing firms reducing prices, organising fairs and shows, presenting advertisement materials, but different behaviours are observed at selling races and selling person. As a result of hypothesis tests done, seven main promotion methods about consumers and six main promotion methots about agents provide the activities for overcoming the crisis.