Borsa aracı kurumlarının tutundurma kararları ve bu alanda sayısal yöntemlerin uygulanabilirliği
The Promotion decisions of the stock brokers and the applicable of the mathematical methods in this area
- Tez No: 133835
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MİTHAT ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Ö2ET Borsa aracı kurumları, Sermaye Piyasası Kurulu'ndan izin atarak faaliyete geçmiş olan, aracılık maksadıyla başta hisse senetleri olmak üzere; menkul kıymetlerin alım satımı ve pazarlamasını üstlenmiş kuruluşlardır. Daha da büyümeyi hedefleyen veya geleceğin finansal hizmet dünyasının liderliğine oynayan borsa aracı kurumlarının, bu amaçlarını gerçekleştirmek için yapmaları gereken; hizmetlerini çeşitlendirerek, yatırımcıların beklentilerine tam olarak karşılık vermeye çalışmak; bunları etkin bir tutundurmayla yatırımcıların dikkatine sunmak ve tutundurma vasıtasıyla kurumun farklılıklarını vurgulayarak tercih sebebi olmaktır. Borsa aracı kurumları pazarlama yöneticileri, tutundurmanın araçları olan reklam, kişisel satış, satış geliştirme ve halka benimsetmeyle ilgili çeşitli kararlar vermek zorundadır. Verilecek olan bu zor karartan bilimsel temellere oturtmak gereklidir. Sayısal yöntemler de bu bilimsel temelin çerçevesini oluşturur. incelediğimizde, sayısal yöntemlerin bir çoğunun genellikle mamut üreten işletmelere yönelik olduğunu görürüz. Bu yöntemlerin bir kısmı finansal hizmet sunan borsa aracı kurumlara uygun iken; bir kısmı da bazı değişiklikler yapılarak uygun hale getirilebilir. Bir çoğu ise finansal hizmet üreten borsa aracı kurumlarının tutundurma kararlarına uygun değildir. Bu tezde borsa aracı kurumlarının tutundurma kararlarının önemi vurgulanmak dışında; tutundurma faaliyetlerine uygulanabilecek sayısal yöntemler değerlendirilmiş ve uygun olanlar ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Stock Brokers, which have been running with the licence of Capital Markets Board are charged with buying, selling and marketing of mainly the stoks and also the securities. The Stock Brokers aimed to being the guide of the financial serving world or making their companies more and more larger. For these goals what they have to do are trying to give fully response to their investors by diversising their services, and becomming the only choice of foe investors with emphasizing to their differs by the promotion. The marketing managers of the Stock Brokers are have to decide on advertisements, personal sellings, selling improvements and public relations which are the device of the promotion. The decisions are obligated to base on the scientific ground and the mathematical methods are the main guide for this scientific ground. When we analize, the most of this mathematical methods are usually suitable for the companies which manifacfcires products.Despite only a small part of this methods can fit to Stock Brokers which offers financial service, some more can be fitted by making little changes. But unfonunatelly most of the mathematical methods can not fit to the promotion decisions of the Stock Brokers. In this thesis besides emphasizing the promotion decisions of the Stock Brokers which offer financial service, the mattiematical methods which can be used for the promotion activities are interpretted and what suitable are exposed.