Türk okul şarkılarının teknoloji destekli çok seslendirilmesine ilişkin yaklaşımlar
Approaches to technologic phplyphonization of Turkish school songs
  1. Tez No: 133834
  2. Yazar: HASAN ARAPGİRLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKKAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
02ET Bu araştırmada Türk okul şarkılarının teknoloji destekli çok seslendirilmesine ilişkin yaklaşımlar, deneme modelinin yanında durum saptamasına yer verilmiştir. Bu modele göre veriler, belgesel tarama yöntemiyle durum saptamaya yönelik olarak toplanmıştır. Kullanılan bu deneme modeliyle, müzikte ve müzik eğitiminde kullanılan ya da kullanılabilecek birçok müzik yazılımları türlerine göre incelenerek çok kanallı kayıt, eğitim, nota ve tablatür yazımı, akort, ses dönüştürücüler olarak sınıflandırılmıştır. Müzik programlarında karşılaşılan ve genellikle geleneksel müziklerin nota yazımı, makam-usul-çalgılama gibi sistem bakımından karşılaşılan“non- standart”öğelerin çözümüne yönelik önerilere yer verilmiştir. Bu öneriler doğrultusunda, Cakewalk programı kullanılarak,“tonal ve modal armoni, örneklenmiş geleneksel çalgılar, aksak ritimler, efektler”başlıkları altında örneklem olarak alınan 20 tane okul şarkısı çok seslendirilmiş ve yeni bir yaklaşım getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, the methods and techniques to be followed in the technology - based polyphonization were examinied in a case study and testing model of Turkish school songs. According to this model, the data were collected by documantary scanning to determine the case. In this model, a good many of music sofwares that are or will be used were analyzed according to this kinds and were classified as multi - channeled recording, education, the writing of notes and tabulature, acord and sound converters. The suggestion for the solution of non - standard components encountered systematically in the writing of notes in melodic counter rhythm and instrument performance in the light of this examples, 20 samples school songs were polyphonated in the heading of tonal and modal harmony, traditional instrument sampling, faulty rhythms, effects, by using the Cakewalk software and a new modal approach was suggested. If- -..&.., T 5 Jifefc ^, I