Türkiye'de büro yönetimi eğitimi programları hakkında mezunların görüşlerinin saptanması: Bir alan çalışması
Determining the ideas of graduations about the programes of office management education in Turkey: A field study
- Tez No: 133859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET Geçmişte devlet büyükleriyle birlikte çalışan yazmanlarla başlayan sekreterlik. uğraşısı sanayi devriminin başlaması ile günümüz sekreterlik mesleğine dönüşmüştür. Sanayiinin gelişmesi büro hizmetlerinin de gelişmesini sağlamıştır. Rekabetin artmasıyla yönetim anlayışındaki değişikliklerle birlikte bürolarda da iş koluna ayrılma ve uzmanlaşma ortaya çıkmıştır. Örgütlerde işler; planlama, örgütleme, yöneltme ve kontrol gibi yönetimin işlevleri ile gerçekleşmektedir. İşletmelerin amaçlarına ulaşması için yönetim fonksiyonlarının en iyi biçimde yürütülmesi gerekir. Yönetimin en iyi biçimde yürütülmesi ise büro hizmetlerinin yerine getirilmesiyle mümkündür. Bu doğrultuda büro yönetimi; büro hizmetlerinin planlanması, örgütlenmesi ve kontrolü ile ilgili faaliyetler olarak tanımlanabilir. Bürolar; işletmelerin çeşitli faaliyetlerine ilişkin bilgi toplar ve bu bilgileri gerektiğinde yönetim kademelerine sunarak kara dolaylı yönden katkı sağlamaktadır. Bu faaliyetlerin verimi tüm örgütü etkilemektedir. Her meslekte olduğu gibi büro yönetimi ve sekreterlik mesleği de uzmanlaşmayı gerektirmektedir. Uzmanlaşma, eğitim ile sağlanmaktadır. Ülkelerin kalkınmasını sağlayan en önemli unsurlardan biri de eğitimdir. Her alandaki değişim eğitim sistemini etkilemekte ve eğitimin gelişimine de yol açmaktadır. Eğitimin gelişmesi ise mesleki eğitim içerisinde yer alan büro yönetimini günümüzde özel bir alan haline gelmiştir. Gerek özel gerekse kamu kuruluşlarındaki yöneticiler için örgütsel ve mesleki başarıda büyük ölçüde önemli unsurlardan birisi de büro yönetimi ve sekreterlik hizmetleridir. Ülkemizde bu hizmetleri sunacak eleman yetiştirmek üzere büro yönetimi eğitimi orta öğretim kurumlarında ve üniversitelerde ön lisans, lisans düzeyinde verilmeye başlanmıştır. 1994 yılından itibaren de bu okulların ihtiyaç duyduğu öğretim elemanlarım yetiştirmek üzere yüksek lisans programı açılmış bulunmaktadır. Ancak sayılan hızla artan bu eğitim kurumlarından mezun olan öğrencilerin önemli sorunlarla karşılaştıkları görülmektedir.11 Bu çalışmada Türkiye'de ve Türkiye dışında baza büro yönetimi eğitimi veren okulların ders müfredatları, amaçlan, mezunların istihdamında karşılaştıkları sorunlar, ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Sorunların tespitine yönelik Balıkesir ilinde çalışan 300 mezun üzerinde ankete dayalı bir araştırma yürütülmüştür. Yapılan anket çalışmasında ortaya çıkan veriler istatistiksel analizlere tabi tutulmuş ve elde edilen veriler sonucunda çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In the past time the occupation of secretaryship which had been begining with clerks who were working with state officers changed to the profession of secretaryship today when the industrial reform began. The development of industry provided the development of office services. After the increasing of competition with the changes of understanding of management it has been appearing the being an expert and the parting into work branch. It is realized the works at the organizations with the management functions like planing, organizing and managing for the reaching to the goals of the business enterprises it must make the management function in the best from. It is possible to make the management in the best form, only with making of the office services. In this matter, the office management may be recognized as activities, related to the planing, organizing and controling of the office services. The offices take the informations about varied activities of the business enterprises and it is given these informations to the management and there of it is given some help to profit in the indirect way. The yield of these activities affect all the organizations. Office management and secretary necessitates to become Professional as if every occupation. Education provides to become professionel. The education is one of the most important elements which provide the development of countries. The change in the all field affect the education system, too and it causes the change and develop of education. The education of the office management in the occupational education which is a field in the education fields, has been coming as special field. One of the in large measure important elements at the occupational and organizational succes for the manager whether İn the private or in the public sectors are the office management and secretaryship services. The office management education which will educate the member of personel who will give these services has been beginning to be given in the secondary education institutions and in the universities in the level of fore bachelor's degree and in the level of bachelor'sIV degree and up 1994 it was be opened the member of teaching personnel who are need for these schools or institutions.But is is seen that the students who graduated for these education institutions that their number increase swiftly, have important problems. In this study, it has been studing detailed about the lists of courses of the schools which give the office management education in Turkey and the other schools in the world, the aim of these schools, at the problems of the graduates during these graduates have problems at the employment. It has been taking a poll about determination of the problems of the 300 graduates who work in the province of Balıkesir. The found data which were appeared at the end of poll taking were analysed in the Way of statistics and it was given the different suggestions according to these found data.