Turizm sektörünün erişkinler otelcilik eğitim merkezlerinden beklentileri
The Expectations of tourism sector from the adults hotel and tourism education centers
- Tez No: 133860
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDIKA BULDUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Turizm, Education and Training, Tourism
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
in ÖZET Bu çalışmanın amacı turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli ara kademe personelin yetişmesine yaygm eğitim yoluyla katkıda bulunan Yetişkinler Otelcilik Turizm Eğitimi Merkezlerinde (YOTEM) verilen eğitimin içeriğini, teorik ve uygulamalı eğitim programlarının özelliklerini, sürelerini ve eğitim verilen bölümlerin uygulamalarını belirlemektir. Araştırma; turizm sektörünün Yetişkinler Otelcilik Turizm Eğitimi Merkezlerinden ihtiyaçlarının daha iyi karşılayabilmesine yönelik beklentilerini saptamak amacıyla T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürlüğü'ne bağlı olarak eğitim faaliyetlerini sürdüren Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liselerinin (AOTML) bünyelerinde açılan Yetişkinler Otelcilik Turizm Eğitimi Merkezlerinde, eğitim alam ve beceri eğitiminin yapıldığı değişik yedi il ve ilçedeki turizm işletmelerinde görevli 27 'si kamu turizm işletmesinde, 58 'i özel turizm işletmesinde görev yapan 41 üst düzey yönetici, 11 ön büro departman şefi, 14 servis hizmetleri departman şefi, 14 mutfak hizmetleri departman şefi ve 5 kat hizmetleri departman şefinden oluşan toplam 85 personel üzerinde yürütülmüştür. Araştırmacı tarafından veri toplamak amacıyla hazırlanan anket formu bölüm sorumluları tarafından doldurulmuştur. Verilerin değerlendirilmesinde Statistical Program for Social Sciences for Windows (SPSS 11.0 for Windows) bilgisayar istatistik programından yararlanılmış, chi-kare testi (chi-square test) ile miktar ve yüzde analizleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objectives of this study are to determine the contents of the education, given by the Adults Hotel and Tourism Education Centers (AHTEC) which contribute to supply of mid-level qualified personnel required by tourism sector, to define the properties of theoretical and applied curriculum as well as durations and application of the education departments. To find out the expectations of tourism sector from AHTECs which are opened in Anatolian Hotel and Tourism Vocational High Schools directed by Turkish Ministry of Education, General Directorate of Trade and Tourism Vocational Education, the research has been applied on 85 personnel who were composed of 41 high level managers, 11 front desk department chiefs, 14 service department chiefs, 14 cuisine department chiefs, 5 house keeping department chiefs in 27 public and 58 private tourism corporations in seven cities and towns where training and skill education were realized. The questionnaire prepared by the researcher was filled out by the department representatives. Statistical Program for Social Sciences for Windows (SPSS 11.0 for Windows) was used to evaluate the data. Chi square tests, quantity and percentage analysis were applied and the results were shown in the study.