Adam Bolgum Kelet hikayesindeki fiil çekimleri ve bunların Türkiye Türkçesindeki karşılıkları
Adam Bolgum Kelet and their equivalents in Turkey Turkish consists of introduction
- Tez No: 133868
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM ARIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 326
Özet
ÖZET T. Kasımbekov'un“Adam Bolgum Kelet”Hikâyesindeki Fiil Çekimleri ve Bunların Türkiye Türkçesindeki Karşılıkları adlı tez çalışmam giriş, transkripsiyon, aktarma, inceleme ve sonuç bölümlerinden oluşmuştur. Lâtin alfabesine çevirip Türkiye Türkçesine aktardığımız tezimizin inceleme kısmında, basit ve birleşik fiil kipleri metinden seçilmiş örneklerle incelenmiştir. Fiillerde soru, olumsuzluk ve şahıs ekleri, inceleme kısmında ayrı bölüm olarak yer almıştır. Sonuç bölümünde, fiil çekimi konusunda tespit ettiğimiz özellikler maddelendirilmiştir. Açıklamaya çalıştığımız tez çalışmamızın amacı“Adam Bolgum Kelet”hikâyesini Türkiye Türkçesine kazandırmak ve eserdeki fiil çekimlerini ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY My thesis work, named“the conjugations in the”Adam Bolgum Keiet“ story of T. Kasimbekov and the equivalents of these in Turkey Turkish”, comprises of the introduction, transcription, conveyance, studying, etc. sections. The simple and the complex (united) verb moods have been selected from the text and these have been studied by examples, in the studying section of our thesis, which we have conveyed to Turkey Turkish after we converted it into latin alphabet. The question, negative and person suffixes in the verbs have taken place in the studying section, as a separete section. The properties that we have determined in relation to verb conjugations have been, itemised in the conclusion section. As a summary, the purpose of our works, wihc we have tried to explain shortly, to make the“Adam Bolgum Kelet”story by the Turkey Turkish and to reveal the verb conjugations in the original work.