Ergenlik dönemindeki çocukların sosyoekonomik şartlar çerçevesinde dili kullanma biçimleri
The Teenagers usage of a language in their social-ecomic situations
- Tez No: 133879
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
133 ÖZET Bu çalışmanın konusu, ergenlik dönemindeki çocukların sosyoekonomik şartlar çerçevesinde dili kullanma biçimleridir. Kişilerin içinde yaşadıkları sosyoekonomik şartların dile etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Bu yüzden sosyoekonomik şartlar yönünden farklılık gösteren özel Bilkent Lisesi ve Elmadağ Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin yazıları incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Bu tezde kaynak ve saha araştırması teknikleri kullanılmıştır. Kaynak araştırmasında, konunun kuramsal yönü incelenmiş, saha araştırmasında her iki okul öğrencilerine sosyoekonomik şartlarını ve ilgi alanlarını, etkinliklerini, zevklerini belirlemeye yönelik bir anket uygulanmış ve anketin uygulandığı her öğrenciye“hayat”konulu birer kompozisyon yazdırılmıştır. Tezin birinci bölümünde dil, dil-toplum ilişkisine ve toplumsal dilbilime; ikinci bölümde ergenlerin sosyoekonomik şartlarının ve bazı kültürel etkinliklerinin ve hobilerinin belirlenmesine; üçüncü bölümde ise ergenlerin dil kullanımının incelenmesi ve sosyoekonomik şartlar ile ergenlik dönemi psikolojisinin dildeki yansımalarına yer verilmiştir. Sonuç ve değerlendirme bölümünde, her iki okul öğrencilerinin dili kullanma biçimleri üzerine sonuçlar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
134 SUMMARY The subject of this study is the teenagers usage of a language in their social - ecomic situations. It is tried to be determined the effects of social - ecomic situations that the people live in to the usage of a language. Therefore two different social - ecomic examples; the students' writings in Private Bilkent High School and Elmadağ Industrial Traning High School are examined and evaluated. In this study, source and field research techniques are used. In the source research, the theoretical side of the subject is analyzed. In the field research, students in both schools have answered a questionnaire that tries to determine their social - ecomic situations, interests, activities and senses of taste, and students who joined the questionnaire have written a composition whose topic is 'Life'. In the first part of the study, language, language-society relation and social linguistics; in the second part, adults' social - ecomic situations, some cultural activities and hobbies; in the third part, the examination of adults' language usage and reflection of social - ecomic situations and the pschology of teenagers to the language are studied. In the conclusion and evaluation part, the results related to the ways of language using in both schools' students are explained.