Gümrük Birliği'nin Türkiye tekstil sektörüne etkileri, Denizli örneği
Effects on Turkey textile sector of customs union, example Denizli
- Tez No: 133882
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLEN ELMAS ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
175 ÖZET 20. YY'ın son çeyreğinde hızla gelişen küreselleşme, bir yandan da lokal entegrasyonları bünyesinde geliştirmiştir. En önemli ekonomik bütünleşme türü, Gümrük Birliği'dir. Bilindiği gibi, Gümrük Birliği üye ülkeler arasında malların ve hizmetlerin serbestçe dolaşımının ve üye olmayan ülkelere karşı ortak bir gümrük tarifesinin uygulanmasıdır. 1996 yılında Türkiye, Gümrük Birliği'ne katılmıştır. Gümrük Birliği'nin ülkeler üzerindeki ekonomik etkileri, statik veya dinamik olabilir. Türkiye ile Avrupa Birliği açısından, tekstil sektörü özelinde, Gümrük Birliği'nin statik etkilerinden ticaret yaratıcı etki Avrupa Birliği lehine gerçekleşmiştir. Gümrük Birliği öncesinde de Türkiye'nin en önemli pazarı olan Avrupa Birliği ülkelerinin, Gümrük Birliği sonrasında da aynı yerde olması, ticaret saptırıcı etkinin yaşanmadığına işaret etmektedir. Dinamik etkilerin en önemlilerinden olan pazar genişlemesi etkisinin Türkiye'de yaşandığı düşünülmektedir. Zira, Gümrük Birliği sonrası tekstil girdileri ithalatında artış gerçekleşmiştir. Türkiye, Avrupa Birliği'ne üye olmadan Gümrük Birliği'ni kabul eden ilk ülke olma özelliğini taşımaktadır. Türkiye'nin Gümrük Birliği'ne girmesi Avrupa Birliği ile olan ticaretinde önemli bir rol oynamıştır. Burada en önemli sektörlerden biri, tekstil sektörüdür. Türkiye'nin Avrupa Birliği üyesi ülkelere gerçekleştirdiği tekstil ihracatı, Gümrük Birliği ile önemli gelişmeler göstermiştir. Buna paralel olarak, Türkiye toplam tekstil ihracatında Avrupa Birliği'nin oransal payı da artmıştır. öte yandan, tekstil sektörü Denizli için önemli bir lokomotif sektördür. Tekstil üretimi uzun bir geçmişe dayanan Denizli'de, 1984 sonrası ihracata ilişkin uygulamalarda önemli adımlar atılmıştır. Çalışmamızda da gördük ki; Denizli'nin Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştirdiği tekstil ihracatında,176 Gümrük Birliği'nden sonraki ilk yıllarda hızlı bir artış yaşanmıştır. Denizli tekstil ihracatında uzun yıllardır ilk sırayı Avrupa Birliği almaktadır. Yukarıdaki bilgiler ışığında hazırladığım çalışmamın, birinci bölümünde ekonomik bütünleşmeler ve Gümrük Birliği Teorisi anlatılmaktadır. İkinci bölümde Türkiye tekstil sektörü incelenerek, Gümrük Birliği'nin sektöre olan etkileri tablolar yardımıyla açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde ise, Gümrük Birliği'nin Denizli tekstil sektörü üzerindeki etkisi, anket çalışmasından da yararlanılarak ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
177 SUMMARY In the last quarter of 20th century, fast growing globalization improved local integrations (in its own). Most important economic integration is Customs Union. As known, Customs Union is the free circulation of goods and services between member countries and application of common external tariff for non-member countries. In 1996, Turkey have joint to Customs Union. Economic effects of Customs Union can be static or dynamic. Trade Creative and Trade Diversion Effects are both static effects of Customs Union. This effects have been improved on the side of European Union in textile sector. Before Customs Union, most important market of Turkey is European Union Countries. It is thought that -one of most important dynamic effect- market enlargement effect have seen in Turkey. Although, imports of textile incomes had been improved after Customs Union. Turkey is the first country which accepted Customs Union before non- member of European Union. After entering of Customs Union, textile imports of Turkey to the European Union Countries showed important developments. Although, total textile imports of Turkey, portion rate of European Union have increased. However, textile sector is an important leader sector for Denizli. Textile production is leading against a long history in Denizli. After 1984, there have been important events in trading application. As we have seen in our study; textile import of Denizli to the European Union Countries increased. In textile import of Denizli, European Union takes first place for long years. According to the knowledge at the upper section, first part of my study includes Customs Union Theory. In the second part, textile sector of Turkey178 is examined and effects of Customs Union in the sector explained with the help of the charts. In chapter three, effects of Customs Union in textile sector of Denizli are studied in detail and inspired from inquiry work.