Deneysel fen öğretiminin öğrenci başarısına olan etkisinin araştırılması
The Effects of the experimental science education on the achievement of students
- Tez No: 133894
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Bu araştırma, 2001-2002 Eğitim-Öğretim Yılı'nda ilköğretim okullarında deneysel fen öğretiminin öğrenci başarısına olan etkisinin araştırılması amacı ile yapılmıştır. Araştırmada deneysel desen modeli benimsenmiş olup, araştırma evrenini Konya ili, Kulu ilçesinde yer alan okullar, örneklemini ise Kulu Zincirlikuyu İlköğretim ve Fatih İlköğretim okullarında bulunan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmaya toplam 104 öğrenci katılmıştır. Araştırma, 2001 yılının ikinci yansında başlayarak 2002'nin birinci yarıyılında sona ermiştir. Öğrencilere uygulanan fen bilgisi yöntemlerinin sonucundaki basanlarım belirlemek amacı ile çeşitli anketler düzenlenmiştir. Bu anketler tarama türünde modellerdir. Araştırmada toplanan bilgiler; SPSS Windows Paket Programında analiz edilerek sonuçlar istatistiksel grafiklere dökülmüştür. Kulu Zincirlikuyu ve Fatih İlköğretim Okullarında oluşturulan kontrol ve deney gruplarına ön ve son testler uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar üzerinde 0.05 anlamlılık düzeyinde fark olup olmadığım belirlemek için“bağımlı ve bağımsız gruplar için”t-testi yapılmıştır. Anketin I. ve H bölümlerindeki sorulara verilen cevaplar, frekans (f) ve yüzdeliklerle (%) ifade edilmiştir. Ayrıca öğrenci laboratuar yeterlilikleri ile öğrenci bilgileri arasındaki ilişkiyi göstermek için çapraz tablo kullanılmıştır. İkiden fazla grupların görüşleri arasındaki farkın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için, Scheffe testi uygulanmıştır. Araştırma dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde; eğitimin insan yaşamı üzerindeki yeri ve önemi, ilköğretim okullarındaki fen bilgisi dersinin önemi ve amaçlan, Fen Bilgisi dersinin öğeleri, fen öğretiminde deneysel anlatımın önemi, laboratuar uygulamalarının önemi üzerinde durulmuştur.11 Araştırmanın ikinci bölümünde fen bilgisi öğretiminde kullanılan öğretim yöntem ve tekniklerine yer verilmiştir. Ayrıca bu yöntem ve tekniklerin kullanımında araç-gereç kullanımı ve soru sormanın önemi üzerinde durulmuştur. Araştırmanın üçüncü bölümünde deneysel fen öğretiminin öğrenci başarısına olan etkisinin neler olduğu üzerine saptamalar yapılmıştır. Yine bu bölümde öğrencilerin kişisel bilgilerine, öğrencilerin işlenen fen bilgisi dersi yöntemleri hakkında görüş ve düşüncelerinin neler olduğu üzerine durulmuştur. Deneysel fen öğretiminin etkileri ve basan durumları belirlenmeye çalışılmıştır. Bu bulgular doğrultusunda fen bilgisi öğretimi üzerinde deneysel fen öğretimi etkisinin yadsınamaz olduğu, öğrenci başarısını arttığı sonuçlardan belirlenmiş olup, öğrenci başarı durumlarının sınıflarında kullanılan öğretim yöntemlerine göre, değiştiği görülmüştür. Son bölümde ise bulgular ışığında sonuçlara ulaşılmış ve deneysel fen öğretiminin uygulanmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur. Sonuç olarak, fen bilgisi öğretiminde yaparak-yaşayarak öğrenmenin önemi ve etkinliği kabul edilmiştir. Öğrencilerin, deney yaparlarken daha ilgili ve dikkatli oldukları gözlenirken, öğretmen merkezli ders anlatım yöntemlerinde daha pasif oldukları ve dikkatlerinin daha az olduğu sonucuna varılmıştır. Bu nedenle, fen bilgisi dersleri işlenirken, öğrencilerin aktif katılımlarının sağlandığı, araç-gereç kullandıkları ve deney yapabildikleri bir ders haline getirilmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This study was carried out in the 2001-2002 school year in order to research the effect of experimental science teaching on the performance of the students in the primary schools. Experimental model is used in this study and the schools in Konya province, Kulu town are the scope of the research. The students in Kulu Zincirlikuyu and Faith primary schools were taken as model studies. Totally 104 students participated in this study. The study began in the second half of 2001 and ended in the first half of 2002. The survey was made with the aim of determining the results of science courses applied to the students. Collected data in this study is presented as a statistical graphics by analyzing on the SPSS windows pocket programs. The first and last tests were administered to control and experiment groups which were formed in Kulu Zincirlikuyu and Fatih primary schools. The“t”test which was done on researches was acquired to find out that whether there are differences on the level of 0,05 significance. The answers given to questions belonging to first and second part of the survey were described as a frequency“f ' and percentage ”%“. Its arithmetic mean ”X“ and standard deviation ”sd“ were also calculated. To indicate if there are variations on the level of 0,05 significance amongst the opinions, the ”t" test was performed. The test scheffe was done to understand that which the groups that the differences occurred between them are. The study is consisted of four sections. In the first part of the study, the importance and value of the education to human life, the importance and purposes ofIV the science of life course in the primary school, the components of science of life and the importance of laboratory methods are stressed In the second part of the study, the method is given. In the third part of the study, the effects of the experimental science course on the performance of the students are emphasized. What the personal ideas of the student about the science course methods already applied are also discussed in this part. According to the research findings, it is found out that the effects of experimental science of life to the course is deniable and increasing success level of the student is determined from the results and it is seen that the performances of the students can change according to the their sexes, classes and the way of expressions. hi the last part of the study, the results under the light of the findings some suggestions regarding experimental science course methods are given.