Halk eğitimi merkezlerinde uygulanan kuaförlük meslek dalı, saç bakımı ve yapımı kursu eğitim programı hakkındaki katılımcı görüşlerinin değerlendirilmesi
The Evaluation of the contributory opinions on the train programme consisting hairdressing, hair care and hair dressing; which is being applied in public education centres
- Tez No: 133893
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYYİP DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu araştırma, Halk Eğitimi Merkezlerinde uygulanan Kuaförlük Meslek Dalı Saç Bakımı ve Yapımı Kursu Eğitim Programının, katılımcı görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2001-2002 öğretim yılında Ankara İli Merkez İlçe'de bulunan Halk Eğitimi merkezlerindeki Saç Bakımı ve Yapımı kursuna katılan 128 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma tarama modeli ile yapılmıştır ve veriler anket yöntemiyle toplanmıştır. Bu amaçla hazırlanmış olan anket iki bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde kişisel bilgilerin edinilmesine, ikinci bölümde ise kurs programının değerlendirilmesine yönelik sorular mevcuttur. Anketin birinci bölümünde yer alan kişisel bilgilerin frekans ve yüzde dağılımları hesaplanmıştır. Anketin ikinci bölümünde yer alan görüşlerin ise frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve aritmetik ortalamaların ortalaması bulunmuştur. Ayrıca görüşler arasında kişisel özelliklere göre farklılık olup olmadığı varyans analizi ve t testi ile belirlenmiştir. Bu araştırmada yapılan istatistiksel çözümlemeler sonucunda elde edilen bulgular kısaca şöyle özetlenebilir: 1. Katılımcıların, programın amacına iyi derecede ulaştığına inandıkları belirlenmiştir. 2. Katılımcıların, genel olarak öğretim programının içeriğinin iyi seçildiği görüşünde oldukları belirlenmiştir. 3. Katılımcıların, programın zamanlamasından genel olarak memnun oldukları belirlenmiştir.4. Katılımcıların, kurs yöneticileri ve öğretmenleri hakkındaki görüşlerinin olumlu olduğu belirlenmiştir. 5. Katılımcıların, kursun başarılı olduğu görüşünde oldukları belirlenmiştir. 6. Katılımcıların kişisel özelliklerine göre öğretim programı ile ilgili görüşlerinde bazı farklılıklar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study was performed for the purpose of evaluating the Training Program of Hair Care and Hair Dressing Course in Hair Dressing Profession which is applied in People Education Centres. The study was performed with 128 participants who took part in Hair Care and Hair Dressing Course in People Education Centres of Central Towns of Ankara Province in 2001-2002 education year. The study was done by the scanning model. The data of the study were collected by enquiry method. In the first section, there are questions releated with the acquation of personal information and the second there are the questions releated with the evaluation of course program. Frequencies and percent ranges of the personal information that is found in the first section were calculated. Frequencies, percentages, arithmetical averages and averages of arithmetical averages of the data found in the second section were calculated. Furthermore it was determined by varince analyse and t-test whether there is a difference between the data according to personal pecularitres. The findings (results) obtaired by statistical analyses are summarized as fallows briefly: 1. It was determined that the participants reached to the purposes of the program well.IV 2. It was determined that the participants think that the content of educational program was chosen well in general. 3. It was determined that the participants are content of the timing of program in general. 4. It was determined that the participants have positive thoughts about the teachers and administraters of the course. 5. It was determined that the participants have positive ideas related with the evaluation of the success of the course. 6. It was determined that the participants have different ideas about educational program according to their personal pecularities.