Meslek lisesi öğrencilerinin bazı değişkenlere göre problemleri ve rehberlik servislerine ilişkin görüşleri
The Problems according to some variables, that vocational high school students facing with and their opinions on consultancy services
- Tez No: 133909
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KISAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Bu araştırmada, meslek lisesi öğrencilerinin bazı değişkenlere göre problemleri ve rehberlik servislerine ilişkin görüşleri incelenmiştir. Ayrıca meslek lisesi öğrencilerinin karşılaştıkları problemler okulunun bulunduğu bölge, cinsiyet ve sınıf düzeyi açısından incelenmiştir. Bu araştırmanın evrenini, Ankara il sınırları içerisinde merkez ilçelere bağlı bulunan meslek liseleri oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise beş merkez ilçeye bağlı beş meslek lisesinin 9., 10. ve 11. sınıf öğrencilerinden rasgele seçilmiş 403 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada veri toplamak amacıyla problem tarama envanteri ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda kişisel bilgi formu ve problem tarama envanterinden alman puanlar ile bağımsız değişkenler olan cinsiyet sınıf düzeyi ve okullara göre ortalamaları arasındaki farkların tespiti için ikili gruplarda bağımsız gruplar için“t testi”, ikiden fazla gruplarda“F testi”(Tek Yönlü Varyans Analizi) kullanılmıştır. Tek yönlü varyans analizi sonucunda çıkan“F' değerinin anlamlı olması durumda bu farkın hangi grupların ortalamaları arasında olduğunu belirlemek için ”Tukey Testi" uygulanmıştır. Gruplar arasındaki farkın anlamlık kontrolü için hata payı 0,05 olarak alınmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre meslek lisesi Öğrencilerinin %45.7'sinin okullarındaki rehberlik servisine hiç gitmedikleri, geri kalan %54.3 düzeyindeki öğrencilerin ise rehberlik servislerine bir veya birkaç kez gittiklerini göstermiştir. Öğrencilerin rehberlik servisine gitme nedenlerinin başında gelecek endişesi ve üniversiteye girebilmeye yönelik kaygılarının olduğu ortaya çıkmıştır. Meslek lisesi öğrencilerinin %45.1'inin problemlerinin çözümünde rehberlik servisinin rolüne ilişkin olarak farklı düzeylerde rehberlik servislerinin yararlıolduğunu söylemişlerdir. Meslek lisesi öğrencilerinin %23.1'i yararlı olmadı cevabım verirken, %31.8 oranındaki öğrenci de soruyu cevapsız bırakmıştır. Meslek lisesi öğrencilerinin karşılaştıkları problemlerde cinsiyetlerine göre kızların erkeklere oranla problemleri daha yoğun yaşadıkları ortaya çıkmıştır. Sınıf düzeylerine göre geleceğe ve üniversiteye girebilmeye yönelik problemlerde anlamlı bir fark bulunmuştur. Meslek lisesi öğrencilerinin eğitim sürecinde karşılaştıkları problemlerde okullara göre Çankaya bölgesinde bulunan okul ile Ankara'nın diğer ilçelerindeki okullar arasında psikolojik problemlerde anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, the problems of occupational high school students according to same variables and their paint of view to guidance service are investipated. Also the problems that these students are feced with, the location of the school, gender of students, and their grade level are investigate. This research was done in the occupational high schools Ankara regioa The simple of this research was constructed by totally 403 9th, 10* and 1 1th grade students who are randomly selected from five schools of five different counties. In the research, problems searching inventory and personal data form were used to collect data. In order to state the differences between the points gathered from problems searching inventory and persoal data forum, and sexuality grade level and the mean according to the schools,“t test”in peer groups and“f test”(One way variance analysis) in large groups were used. If the result of“f value coming from one aspect variance analysis was significont, ”Tukey test" was applied in order to identify between which groups means this difference occurs. For the significont control of the difference between groups, acceptable error is taken as 0.05. According to the results of the research, it was found that 45,7% of students had never gone to Guidance service, and 54,3% of them had gone once or twice. It was found that the anxiety of students for university exams and future anxhy were the main reasons for the students to go to guidance services. 45,1% of the students said that guidance service in different grade levels had been beneficial. 23,1 of student think that guidance service is not beneficial, while 3 1,8% think it is beneficial. One of the results was that girls are affected by problems much more when compared with boys in these schools. It was found that there is a great differences tufound in problems during their education between schools located in Çankaya region and other schools located in different communes of Ankara. IV