Kız teknik öğretim okulları meslek dersi programlarının modüler öğretim yaklaşımına uygunluğunun öğretmen ve öğrenci görüşleri doğrultusunda tespiti (Metge projesi el sanatları teknolojisi alanı meslek dersleri program örneği)
In View of the teachers and students comentary the establishment of the vocational study programmes appropriate to the modular training approach (Metge project, the sample of the vocational study programmes in the field of handicraft technology)
- Tez No: 133925
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VİLDAN ÇETİNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Kız Teknik Öğretim'in modüler öğretim yaklaşımıyla hazırladığı El Sanatları Teknolojisi Alanı Meslek Dersleri Programları'nın bu yaklaşımdaki niteliklere sahip olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda elde edilen bulgulardan bazılarının özeti aşağıda verilmiştir. 1. Program öğretmenlerinin çoğunluğu; makine işlemeleri, dokuma ve deri aksesuarları meslek derslerine girmektedir. Yine öğretmenlerin çoğunluğu; 11-25 yıl arasında bu meslekte hizmet vermektedir. 2. Öğretmenler, modüler öğretim yaklaşımındaki niteliklerin amaçlarını, içeriğini, öğretim süreçlerini, değerlendirmesini, bölgesel farklılıklar ve okulların fiziki donanımını, sektörle işbirliğini önemli görürlerken; Meslek dersleri programlarının amaçlarını, modüler öğretimin amaçlarına göre kısmen yeterli bulmaktalar. 3. Meslek dersleri programlarının içeriğini, modüler öğretimin içeriğine göre kısmen yeterli bulmaktalar. 4. Meslek dersleri programlarının öğretim süreçlerini, modüler öğretimin öğretim süreçlerine göre kısmen yeterli bulmaktalar. 5. Meslek dersleri programlarının değerlendirmesini, modüler öğretimin değerlendirmesine göre yeterli bulmaktalar. 6. Meslek dersleri programlarının bölgesel farklılıklar ve okulların fiziki donanımını, modüler öğretimin bölgesel farklılıklar ve okulların fiziki donanımına göre yetersiz bulmaktalar. 7. Meslek dersleri programlarının sektörle işbirliğini, modüler öğretimin sektörle işbirliğine göre yetersiz bulmaktalar.11 Öğretmenlerin her bir önemlilik ve yeterlik görüşleri arasındaki farkı gösteren“t”testi sonucunda anlamlı farklar olduğu belirlenmiştir. 8. Öğrencilerin çoğunluğu dokuma ve makine işlemeleri meslek derslerini almaktadır. 9. Programların öğrencileri kendi dallan ile ilgili görüşlerin hemen hemen hepsine kısmen katılıyorum cevabını vermişlerdir. Bu bulgulardan ve öğretmen ve öğrencilerin açık uçlu sorulara verdikleri cevaplardan bu programlarda modüler öğretim yaklaşımrnın uygulanmasında aksaklıklar olduğu belirlenmiştir. En önemlileri öğretmenlerin geleneksel yöntemden kopamaması, materyal eksikliği özellikle modül kitaplarının bulunamaması ve sektörle işbirliğinin sağlanamamasıdır. Elde edilen bulgular doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this research prepared by the Vocational School with the modular training approach in the field of Handicraft Technology, it is aimed to find out whether the Vocational Study Programmes meet the necessary qualities. The summary of some of the information obtained is as follows: 1. A large number of the teachers of this programme are involved in work with machinery, weaving and the making of leather accessories. Many of the teachers have been involved in this work for between 1 1 and 25 years. 2. The teachers find the modular training approach's aims, content, training period, evaluation, regional differences and school facilities, cooperation with the sector as having the following important features: Vocational study programmes' aims being partially adequate according to the modular training's aims 3. Vocational study programmes' content being partially adequate according to the modular training's content 4. Vocational study programmes' training period being partially adequate according to the modular training's training period 5. Vocational study programmes' evaluation being adequate according to the modular training's evaluation 6. Vocational study programmes' regional differences and school facilities being inadequate according to the modular training's regional differences and school facilities 7. Vocational study programmes' cooperation with the sector being inadequate according to the modular training's cooperation with the sector As a result of the 't' test which reflects the deferences between the comments of the teachers about the importance and the adequacy of the programme, it is concluded that there are considerable differences. 8. Most of the students are weaving and machinery-work students. 9. The students in the programme have j^artially agreed on most of the comments about their own branches.IV As a result of these conclusions and the comments of the teachers and the students, it has been found sut that there are inadequacies in the implementation of the modular training approach most importantly because the teachers always use traditional teaching methods, the modul books are not available for all students and also cooperation with the sector cannot be obtained. Some suggestions have been made in the light of all the above conclusions.