Yerel kalkınma ve yönetişimde sivil toplum kuruluşlarının rolü: Antakya örneği
The role of non–governmental organizations in local development and governance: the case of Antakya
- Tez No: 133924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE ARMATLI KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Yöneten ve yönetilen arasındaki ilişkinin gittikçe değişmeye başladığı ve küreselleşmenin, bilgi teknolojilerinin, ekonomik ve siyasal liberalleşmenin ve buna benzer diğer birçok gelişmenin bu değişimi daha da tetiklediği bir ortamda yerelde de kalkınma alanındaki gelişim çabaları dikkati çekmektedir. Yerel kalkınma yaklaşımlarında devletin azalan rolü, kalkınmanın temel aktörlerinin ise kimler olacağı ve bu aktörlerin yüklenecekleri sorumlulukların neler olacağı sorularını gündeme taşımaktadır. Güçlü devletin yerini alan çok aktörlü yapı, yeni karar mekanizmaları, yerel potansiyeller ve yönetişim kavramına yapılan vurguyla sivil toplum kuruluşlarının (STK) önemi artmaktadır. STK'lar ise yereldeki talepleri yerel yönetimlere iletmede, katılımlı bir yönetim anlayışını hayata geçirmede ve bu yolla yerel demokrasinin gelişimini sağlamada yönetişimin önemli birer aktörleri olarak ön plana çıkmaktadır. Tezde yönetişimin temel aktörlerinden STK'ların Antakya'da rolü ve etkinlik düzeyi analiz edilmektedir. Tez çalışmasının; yeni bir yönetim anlayışı olarak kabul edilen yönetişim modelinin en somut örneklerinin gözlemlenebileceği yerel düzeyde STK'ların etkili olabilme çabaları ile bu konudaki yönetimsel–kurumsal örgütlenme ve ortaklığa dayalı eksikliklerinin tespit edilmesi bakımından geleceğe yönelik yönetsel düzenlemelerde örneklem alan bağlamında katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In an environment where the relationship between the governing and the governed starts to change more and more; globalization, economic and political liberalization and many other similar developments trigger this change, the efforts towards development in local attract attention. Decreasing role of state in approaches towards local development brings along the questions; who will be the main actors of development and what will be the responsibilities to be undertaken by these actors? Multi-actor structure which has replaced the concept of strong state increases the importance of non-governmental organizations (NGO) through the emphasis on new decision-making mechanisms, local potentials and the concept of governance. NGOs take stand as remarkable actors of governance as they convey local demands to local governments, translate a participatory government approach into life and thus ensure the development of local democracy. In this thesis are analyzed the role and activity level of NGOs being main actors of governance in Antakya district. It is believed that this thesis will bring contribution to further administrative regulations within the scope of the sampling field in terms of NGO's efforts to be effective in local level where the most concrete samples of governance model being considered as a new administration approach can be observed and in terms of detecting deficiencies on administrative-corporate organization and partnership.