Coğrafya dersinde pekiştireç kullanımının öğrencilerin akademik başarısına etkisi (ortaöğretim lise 1)
The effect of use of reinforcement in geography on students academic achievement (in 9th grades)
- Tez No: 133926
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ ESER ÜNALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Bu araştırma pekiştireç kullanımı ile geleneksel öğretim yöntemlerinin Coğrafya öğretimi üzerindeki etkilerini sınamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Coğrafya öğretmenlerinin Coğrafya öğretiminde pekiştireç kullanmaya yönelik tutumları da sulanmıştır. Araştırmada bilgi toplama aracı olarak başarı testi kullanılmıştır. Bu test deneklere“ön test ve son test”olarak uygulanmıştır. Deney grubunda ünite boyunca coğrafya dersinde pekiştireç kullanılmış, kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemleri uygulanarak pekiştireç kullanmaya yönelik tutumları ölçmek amacıyla tutum ölçeği kullanılmıştır. Bu araştırmada Coğrafya basan testi 2001-2002 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde Ankara İli Yenimahalle Alparslan Lisesi 9/N ve 9/0 sınıflarındaki 90 öğrenciye uygulanmıştır. Deney ve kontrol grupları random yöntemi uygulanarak belirlenmiştir. Ayrıca bu araştırma için geliştirilen anket 2001-2002 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde Ankara il merkezindeki 1 0 lisenin coğrafya öğretmenlerine ve lise birinci sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. Elde edilen bulguların ışığında şu sonuçlara ulaşılmıştır; 1. Akademik Başarı. Deneysel işlemin deney ve kontrol gruplarının erişileri arasında anlamlı bir fark yarattığı görülmüştür. Pekiştireç yönteminin kullanıldığı grubun toplam erişi puanlan ortalaması, geleneksel öğretim yöntemlerinin kullanıldığı grubun toplam erişi puanlan ortalamasından anlamlı derecede daha büyük bulunmuştur. Coğrafya öğretiminde öğrenci başarısı bakımından pekiştireç kullanılması, geleneksel öğretim yönteminden daha etkilidir. 2. Coğrafya Öğretmenlerinin Pekiştireç Kullanmaya Karşı Tutumları. Araştırma kapsamına alman okullardaki coğrafya öğretmenlerinin tamamına yakım (%96,3) pekiştireç kullanıyor ve pekiştireç kullanmanın önemine inanıyor (%92,6).XI. Öğretmenlerin büyük çoğunluğu pekiştireç kullanımında uyulması önerilen ilkeler doğrultusunda pekiştireç kullanmaktadır. 3. Öğretim Hizmeti Niteliğinin Öğeleri. Öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu ipuçları kullanmakta ve sınav sonuçlarım öğrencilere duyurmaktadır (dönüt ve düzeltme işlemlerini uygulamaktadır).. Öğretmenlerin bir kısmı derste öğrenci başarısını ödüllendirmekte, derste aktif öğrenciye güzel sözler söylemekte, iyi bir not ile ödüllendirmektedir.. Araştırmanın yürütüldüğü okullardaki öğrenciler derse etkin biçimde kısmen katılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Xll SUMMARY This study was conducted to test the effects of use of reinforcement and the traditional teaching methods on teaching geography. In the study, the attitudes of geography teachers towards use of reinforcement while teaching geography was also tested. In the study, an achievement test was used as a means of data gathering. The test was employed as a“pre-test”and“re-test”to be answered by the subjects. During the geography lesson and a whole unit, reinforcement was given to the experiment group, whereas a scale of attitude to measure the attitudes, towards use of reinforcement, using the traditional teaching methods for the control group. In the study, the test of achievement in geography was given to 90 students of classes geography was given to 90 students of classes 9/N and 9/0 at Yenimahalle Alparslan High School (Ankara) during the second half of the term 2001-2002. The experiment group and the control group were chosen randomly. Moreover, the questionnaire developed for the study was given to the students at level 9 and geography teachers from ten high schools in the centre of Ankara during the second half of the term 2001-2002. In the light of the data obtained by the study, the results are as the following. 1. Academic Achievement. It was observed that an experimental treatment led to significant difference between the understanding levels of the experiment group and that of the control group. The average of total scores of the group for which the variable of reinforcement was used was seen as significantly greater than the one of the group where the traditional teaching methods were applied. In geography teaching, use of reinforcement is much more fruitful than the method of traditional teaching in terms of students achievement.Xlll 2. The Attitudes of Geography Teachers Towards Use of Reinforcement. Nearly all the teachers included in the study (96,3 %) are found to be using reinforcement and seeing it important (92,6 %).. Most of the teachers are found to be using reinforcement abiding by the principals suggested for its use. 3. Importance of Teaching Service Quality. Most of the teachers use some clues in teaching and inform their students about their grades (they also apply feed back and correction). Some of the teachers reward the student's achievement during the lesson, speak highly of an active student and such students are given excellent grades.. Some of the students included in the study are able to involved in the lesson in an active manner.