İlköğretim 7. sınıf vatandaşlık ve insan hakları eğitimi dersi özel amaçlarının gerçekleşebilirlik düzeyi
  1. Tez No: 133927
  2. Yazar: SÜLEYMAN YİĞİTTİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KÜRŞAT GÖKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET Günümüz dünyasında insan haklan konusu, bütün ülkelerin önemle üzerinde durduğu konulardan birisi haline gelmiştir. Çünkü; devletlerin gelişmişliği, insanlarına tanıdıkları haklar ile paralellik gösterir. Bu araştırına ile ülkemizde 7.sınıf Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi dersinin özel amaçlarının ne derece gerçekleştiği ölçülmeye çalışılmıştır. Bunun için, ilköğretim okulları 8.sınıf öğrencileri ile bu dersin öğretmenlerinden anket aracı ile alan araştırması yapılmıştır. Yapılan araştırmalar sonunda 7.sınıf Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi dersinin yüksek bir oranda gerçekleştirildiği gözlenmiştir. Fakat, bununla yanında, öğretmen ve öğrencilerin ders saatinin artırılması, programda ki bazı konulara ağırlık verilmesi veya bazı konuların kaldırılması vb. teklifleri olduğu gözlenmiştir. Sonuçta, öğretmen ve öğrencilerin ihtiyaçları göz önüne alınarak 7.sınıf Vatandaşlık ve insan Haklan Eğitimi dersi özel amaçlarında değişiklikler yapılması öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recently, the issue of Human Rights is becoming the most important aspect among the countries which are concerned. Because the development of the countries has a parallel with the rights given to its citizen. This research is going to evaluate the effecttiveness of the government schools that gives the education of 7th class Human Rights and Citizenship. There fore it is hold an questionare among the teachers of this lesson and the students of the 8th class. The research shows that the students of the 7th clases are achieved the aim of this lesson. Besides this it is understend that the teachers and students mostly want to increase the hours of the lesson or to pay more attrendion to certain topics and to erase some topics from the curriculum. As a result the special aim of this study is going to show that there should be made some changes according to the needs of the teacher and student of Human Rights and Citizenship Education lesson that are given in secondary schools in 7th classes.