Fen bilgisi öğretmen kılavuz kitabı niteliklerinin öğretmen görüşlerine göre belirlenmesi
Determination of characteristics of the science teacher's guide book according to teacher's opinions
- Tez No: 133930
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Bu çalışma fen bilgisi öğretmenlerine referans olabilecek örnek bir kılavuz kitap modelinin nasıl olacağının ortaya koyma amacını taşımaktadır. Bundan hareketle fen bilgisi öğretmenlerinin kılavuz kitaptan neler beklediklerini tespit edebilmek amacıyla anket temeline dayalı bir çalışma yapılmıştır. Bu doğrultuda 2002-2003 öğretim yılında, 114 fen bilgisi öğretmeni ile 79 öğretmen adayına tasarım, içerik ve öğrenci performansını değerlendirme konularında 3 bölümden oluşan bir anket uygulanmıştır. Tasarım konusunda 6, içerik konusunda 30, öğrenci performansım değerlendirme konusunda 5 kriter belirlenmiştir. Ankette sorulara yönelik beş seçenek verilerek değerlendirmede kullanmak üzere seçeneklerin puan aralıkları belirlenmiştir. Bu seçenekler şunlardır.“Tamamen katılıyorum (5,00- 4,20)”,“Oldukça katılıyorum( 4,19-3,40)”, Orta derecede katılıyorum( 3,39-2,60)“, ”Biraz katılıyorum(2,59-l,80)“, ”Hiç katılmıyorum(l,79-l,00)". Anket soruları değerlendirilirken her kriter için ortalama puan hesaplanmıştır. Ortalama puanı 3,40'ın üzerinde olan kriterlerin fen bilgisi öğretmen kılavuz kitabında yer alması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Uygulanan anket sonucunda fen bilgisi öğretmen kılavuz kitabı için önerilen kriterler açısından, öğretmenler ile öğretmen adayları arasında önemli bir fark bulunmamıştır. Diğer taraftan fen bilgisi öğretmen kılavuz kitabının; tasarım açısından, öğrenci ders ve çalışma kitapları ile birlikte, tüm üniteleri kapsayacak nitelikte olması ve görsel unsurlarla desteklenmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca bu kitap; içerik açısından fen programının felsefesini tamamen yansıtmalı yıllık plân, zaman analizi, öğretmenlere yönelik yönergeler, kavram haritaları, kaynakça, dizin, sözlük ve etkinliklerle ilgili materyal listesi gibi bölümleri de içermelidir. Öğrenci performansım değerlendirme açısından ise çeşitli ölçme araçlarına yer verilmeli, sorular öğrenciyi yorum yapmaya ve eleştirel düşünmeye sevk etmeli, öğrenci kitabındaki soruların cevaplarını da içermelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study has been done to introduce how to be a reference guide book for the science teachers. From this point, a survey study has been done to understand the expectations of the science teachers from a guide book in this manner a survey, which has 3 categories, applied to 114 science teachers and 79 science teacher candidates for the academic year of 2002-2003. The survey categories involve design, content and the students performance evaluation. There are 6 different criteria for design; 30 different criteria for content and 5 different criteria has determined on students performance evaluation. On the survey, 5 choices are given for questions and the ranges which will be used in evaluation are determined. These choices are:“I agree wiht all (5,00-4,20), ”I agree wiht almost ( 4,19-3,40)“, ”I agree wiht some (3,39-2,60)“, ”I agree wiht a little (2,59-1,80)“, ”I don't agree wiht any more (l,79-l,00)On the survey; for all criteria an average point has been calculated and for the science teacher guide book over 3,40 point is considered as a minimum requirement for the selected material. There were not major difference observed between the science teachers and science teacher candidates in the case of suggested criteria for the evaluation of the reference guide book for the science teachers. On the other hand, in terms of design, a reference guide book for the science teachers should be prepared to cover all units in the curriculum together with the student book and workbook. In addition to these, the book should be supported with the visual components. In terms of content, the book should give the complete philosophy of the science curriculum, and should include the necessary sections like yearly plan, time schedule, instruction for the teachers, concept maps, bibliography, index, dictionary, and material list for the activities. In terms of student performance evaluation, the book should consist of several evaluation possibilities, questions let the students make their own interpretations and should contain the answers of the questions in student's book.