İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin demokrasi algıları
Democracy perceptions of primary school 8 grade students
  1. Tez No: 133929
  2. Yazar: ELİF KALDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER AYDIN KOLUKISA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
m ÖZET Bu çalışma İlköğretim 8. sınıf kademesinde bulunan öğrencilerin Sosyal Bilgiler dersi müfredatı içerisinde yer alan demokrasi ile ilgili kavramları nasıl algıladıkları ve bu kavramlarla ilgili mevcut algılamalarında nelerin etkili olduğunu belirlemeyi amaçlamaktır. Ankara ilinde eğitim vermekte olan 12 okuldan toplam 464 öğrenci çalışma kapsamı içerisinde yer almaktadır. Çalışma 2002-2003 Bahar döneminde uygulanmışta. Öğrencilerin demokrasi algılarını tespit için anket uygulanmıştır. Veriler elde edildikten sonra, sonuçlar Sosyal Bilgiler dersinde demokrasi konularının öğretimine katkıda bulunması açısından değerlendirilmiştir. Anket ve literatürden elde edilen verilerden çıkarılan öneriler çalışmanın sonunda verilmiştir. Soruların değerlendirilmesinde SPSS istatistik programı kullanılmışta. Anket uygulaması ve literatür taraması sonucunda da bu konunun öğretimine ilişkin öneriler sunulmaya çalışılmışta. ANAHTAR KELİMELER: Sosyal Bilgiler, Sosyal Bilgiler Eğitimi, Demokrasi, Demokrasi Eğitimi, 8. Sınıf Öğrenci Düzeyi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study aims to determine how the students who are in the eight grade of primary school perceive the democracy which takes place in the curriculum of Social Studies education and what are effective on their present perceptions about this concepts. 464 students were chosen from the 12 primary schools which gives education in Ankara. This study applied in 2001-2002 Spring Sömester. In order to detect students perceptions related to democracy first of all a questionnaire with 24 questions was prepared for to collect students opinions on the democracy. After the data received, the concequences evaluated for to contribute social studies education and instruction of the democracy related concept in social studies lessons. The proposes which were received from the data of the questionaire and from the literatüre were given at the end of this study. Questions were evaluated with the statistics programs SPSS. After the data received from the concept questionnaire and research on the literature, proposals related to this concept instruction were presented for the science educators. KEYWORDS: Social Studies Education, democracy, democracy education, Eight Grade Students Level.