Çoklu Zeka Kuramı'na uygun hazırlanmış alıştırma yazılımlarının ilköğretim 5. sınıf öğrencilerinin akademik başarısına etkisi
Preparation of the prentice software, preparet in accordance with multible intelligence theory, has meanningful effect of 5th class students academic success
  1. Tez No: 133931
  2. Yazar: MUSTAFA AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM YALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu çalışmada Çoklu Zeka Kuramı'na uygun hazırlanan alıştırma yazılımlarının öğrencinin baskın zeka sırası dikkate alınarak uygulandığında akademik başarıya anlamlı bir etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın denekleri, Çoklu Zeka Kuramı'na uygun eğitim veren Özel Ankara Maya İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencileri olarak belirlenmiştir. Çalışma 22 öğrenci üzerinde uygulanmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilere, ünitenin bitiminde ön-test uygulanmıştır. Sonrasında öğrenciler bilgisayar laboratuarında tüm alıştırmaları tamamlamışlardır. Alıştırmaların tamamının tüm öğrenciler tarafından bitirilmesinden sonra son-test uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir: Çoklu Zeka Kuramı'na uygun alıştırma yazılımlarının tasannu, eğitim yazılımları tasarım ilkelerine uygun olarak hazırlanırken zeka alanlarına uygun alıştırmaların ayrılmasının, yazılım tasarımında ve hazırlanmasında zorluklan vardır. Birden çok alam içeren alıştırmaların tasarlanıp hazırlanması, zaman ve insan gücü bakımından daha verimli sonuçlar doğuracaktır. Fakat alıştırmaların baskın alan sırasına uygun sıra ile gelmesi için alıştırmaların zeka alanlarına ayrılması zorunludur. Çoklu Zeka Kuramı'na uygun hazırlanan alıştırma yazılımının öğrencilerin akademik basanlarına anlamlı bir etkisi olmuştur.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this study it has been tried to whether application of drills and prentice software, prepared in compliance with Multi Intelligence Theory, by taking into consideration of dominant intelligence of student has a meaningful impact on academic success or not. The subjects of research consisted of 5th class students (total of 22) of Ankara Private Maya Primary School, which grants education according to Multi Intelligence Theory. Pre-test has been applied to students, participating to research, at the end of the unit. Afterwards, students have completed all the exercises in computer laboratory. After all students have completed all of the exercises, final-test has been applied. The findings of this research can be summarized as follows: while the design of the prentice software, comply with the Multi Intelligence Theory, are prepared in accordance with the design principles of education software, separation of appropriate software for intelligence fields have difficulties in design and preparation of software. Design and preparation of exercises, comprising more than one field, shall result in effective consequences with regards of time and manpower. However, in order to obtain exercises to be taken as dominant field sequence it is obligatory that separation of exercises into intelligence fields. Preparation of the prentice software, prepared in accordance with Multi Intelligence Theory, has meaningful effect academic success.