Lise 1. sınıftaki öğrencilerin ısı ve sıcaklık konusundaki yanlış kavramlarının belirlenmesi ve yapılandırmacı yaklaşımın yanlış kavramların giderilmesi üzerine etkisi
The Determition of first year high school students misconseptions about heat and temperature and the influence of the constructivist approach on the eradication of the misconceptions
- Tez No: 133962
- Danışmanlar: PROF. DR. BASRİ ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmanın amacı, lise 1, sınıftaki öğrencilerin ısı ve sıcaklık konusundaki yanlış kavramalarım belirlemek ve öğrencilerin konuyla ilgili önbilgilerini, mantıksal düşünme yeteneklerini ve bilimsel işlem becerilerim kontrol altına alarak, yanlış kavramalarını gidermede yapılandırmacı yaklaşım ile geleneksel öğretim yaklaşımının etkilerini karşılaştırmaktır. Araştırma Ankara - Mamak ilçesi, Türközü Şehit Nuri Pamir Lisesindeki iki lise 1. sınıf şubesinde toplam 52 öğrenci üzerinde yapıldı. Isı ve sıcaklık konusu 2002 - 2003 öğretim yılı güz döneminde 5 hafta süreyle iki sınıftan birinde (kontrol grubu) geleneksel öğretim yaklaşımı ite diğerinde (deney grubu) ise yapılandırmacı yaklaşıma göre işlendi. Araştırma deseni olarak öntest - sontest - kontrol grubu deseni kullanıldı. Mantıksal Düşünme Yeteneği Testi, Bilimsel İşlem Beceri Testi, Isı ve Sıcaklık ile ilgili Kavram Testi öntest ve sontest (öğretimden önce ve sonra) olarak uygulandı. Öğretimin ardından Isı ve Sıcaklık ile ilgili Kavram Testi puanlan dikkate alınarak kontrol ve deney grubundan seçilen toplam 12 öğrenciyle ısı ve sıcaklık hakkındaki düşüncelerini derinlemesine belirlemek amacıyla her biri 25 - 30 dakika süren mülakatlar yapıldı. Araştırma sonunda Lise 1. sınıf öğrencilerinin ısı ve sıcaklık konusunda bir çok yanlış kavramalarının olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study to identify 10th grade students' misconceptions related to heat and temperature, and to compare effect of traditional teaching approach and constructivist approach on to break down these misconceptions. The subject of this study consisted of total 54 students from two classes of lyceum I in Ankara - Mamak Türközü Şehit Nuri Pamir Lyceum. The topic of heat and temperature was teach with traditional teaching approach in one of two class (control group) and with constructivist approach in other class (experience group) during five weeks in fell semester 2002 - 2003 education year. Research design was pretest - posttest control group design. Logical Thinking Ability Test, Scientific Process Skill Test, Heat and Temperature Concept Test was given to students as pre-test and post-test. After teaching heat and temperature it was made interviews with 12 students and determined their deeply ideas related to heat and temperature. As the results of this study, it was identified that students hold a lot of misconceptions related to heat and temperature.