Yat turizminin Marmaris yöresine olan katkısının ekonomik boyutları
- Tez No: 133985
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
185 ÖZET İnsanların kendilerini daha özgür hissettikleri ortamlar yaratan yatçılık, pahalı bir uğraş olmasına karşın refah artısı ile birlikte turizmin önemli bir kolu olarak sektörde yerini almaktadır. Yatçılığın hedef kitlesi; bilgi çağını yakalamış ortalamanın üzerinde para harcayan kimselerdir. Bugün küçük bir yat cebi dolu dört turist demektir. Bu dört turistte bir otobüs dolusu turistten çok daha fazla döviz bırakır. Yat turizminin getirdiği dövizle ilgili kesin bir rakam olmamasına karşın turizm gelirlerinin %25'inin yatlardan geldiği söylenmektedir. Dünyada yat turizminin odaklaştığı iki yer Karayip Adaları ve Akdeniz Çanağıdır. Akdeniz'de yer alan Türkiye 8833 km'lik kıyı şeridi ve ulaşım kolaylıkları, iklimi, doğal yapısı, tarihi ve arkeolojik zenginliği ve ucuzluğu ile çekim merkezi olma yolundadır. Fakat alt ve üst yapı eksiklikleri, bürokratik engeller, ve yetersiz verilen hizmetler yatçıların para harcamadan ülkemizi terk etmesine neden olmaktadır. Yat gelirlerimizin önemli bir bölümü Marmaris'teki limanlardan elde edilmektedir. Fakat Marmaris'in sahip olduğu marina ve kapasiteleri diğer ülkelerin limanlarıyla karşılaştırıldığında yetersiz olduğu açıkça görülmektedir. Marmaris'te alt ve üst yapı sorunları çözümlenebilir, bürokratik engeller önlenebilir ve istenilen hizmetler yatçıya sunulabilirse, yeni istihdam alanları oluşacak, döviz ve turizm gelirlerimiz artacaktır.
Özet (Çeviri)
186 ABSTRACT Though yachting that creates surroundings where people feel themselves freer is an expensive activity, it has became one of the important branch of tourism in parallel with the increase in welfare level. The target population of yachting is those spending more than those keeping pace with the information era. Today, a small yacht means four tourists with heavy wallets. They leave more foreign exchange than a bus full of tourists. Though there is not specific statistics on amount of foreign exchanged gained through yachting, it is a common belief that 25 % 25 of total tourism incomes results from yachting. The two places where yatching tourism is mostly dominated are Caribbean Islands and Mediterranean Shores. With its coastal line in length of 8833 km, transportation facilities, its climate, natural features, historical and archeological treasures, and its cheapness, Turkey is on the way to be attraction center in Mediterranean. However, the infra and super structure shortcomings, bureaucratic obstacles and insufficient services result the yachting tourists returning their homes without spending their money. An important portion of yachting incomes is collected from the ports in Marmaris. But it is clear that the marines and their capacities in Marmaris are insufficient compared with the other ports of the country. Provided that infra and super structure problems of Marmaris are solved, the bureaucratic obstacles eliminated and the required services are provided to the yachters, new settlement areas will emerge and tourism incomes will increase.