Maupassant tarzı hikaye ve Refik Halid Karay, Muhtar Avezov, Sabahattin Ali'nin hikayeciliği
The Story Maupassant's manner and Refik Halid Karay-Muhtar Avezov-Sabahattin Ali
  1. Tez No: 92948
  2. Yazar: DINARA DUYSEBAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
ÖZET Aynı kültür dairesinde, hemen hemen aynı dönemde eserler veren Türkiye yazarlarından Refik Halid Karay, Sabahattin Âli ve Kazak edebiyatının klâsik yazarı Muhtar Avezov'un hikâyelerindeki ortak yapının tespiti ve değerlendirilmesini amaçlayan“ Maupassant Tarzı Hikâye ve Refik Halid Karay-Muhtar Avezov- Sabahattin Âli'nin Hikâyeciliği”konuşu tez çalışmamız, beş ana bölümden oluşmaktadır.“Giriş”bölümünde, çalışmamızın amaç ve yöntemi üzerinde duruldu. Hikâyelerinin yazılış ve yayımlanış tarihlerine göre, sırasıyla Refik Halid Karay, Muhtar Avezov ve Sabahattin Âli'nin tarafımızdan seçilen hikâyelerinin, incelemesine ve değerlendirilmesine ayrılan birinci, ikinci ve üçüncü ana bölümlerde, genelde aynı metot takip edildi. Birinci bölümde, Refik Halid Karay'ın“Memleket Hikâyeleri”kitabındaki 18 hikayesi, yapı ve yapıya bağlı olay örgüsü, tema, şahıs kadrosu, mekân ve zaman kategorilerinden hareketle değerlendirildi. Aynı metot ve bakış açısının takip edildiği ikinci bölümde Muhtar Avezov'un 17 hikâyesi, üçüncü bölümde de Sabahattin Âli'nin 60 hikâyesi incelendi.“Edebî eserin kendisini temel alan yapı tahlili”metodundan hareketle incelediğimiz hikâyeleri, yapı unsurlarına gruplara göre ayırarak değerlendirme sırasında, yer yer hikâye metinlerinden örnekler verildi. Üç ana bölümün ışığında vücut bulan“Sonuç”bölümünde, adı geçen üç hikayecinin hikâyelerinde tespit edilen yapıya ait ortak özellikler, karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Bu bölümde, birinci ana bölümün“Hikâyelerde Ortak Yapı”başlığını verdiğimiz kısmında yer alan“Maupassant tarzı hikâye”nin genel özelliklerini de dikkate aldık. Hikâyelerin tahlil ve değerlendirilmelerinde teori ve metot bakımından, Prof. Dr. Şerif AKTAŞ' in“Roman Sanatı ve Roman İncelemesine Giriş”ve Tzevatan TODOROVun“Yazın Kuramı”eserleri dikkate alındı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Refik Halid Karay, Sabahattin Âli and Muhtar Avezov are three famous writers of the same period of time in the same civilization but from different countries. Refik Halid and Sabahattin Âli, both of them lived in turkey. Another famous writer Muhtar Avezov lived in Kazakhstan steppes. All of them wrote valuable works in same language which their mother tongue, Turkish. In this study originally named“Maupassant Tarzı Hikâye ve Refik Halid Karay-Muhtar Avezov-Sabahattin Âli'nin Hikâyeciliği”the common structure in stories of these famous writers is examined and some results are obtained. Our study contains five main parts. In“Introduction”, the aim and of this study are pointed out. In other three parts, the stories of Refik Halid Karay, Sabahhatin Âli and Muhtar Avezov which are classificated as regard to history of written and publication of every them by ourselves, are analyzed and appraised. In first part, 18 stories in Refik Halid's work“Memleket Hikâyeleri”are appraised as regard to the categories of structure, event context that depend on structure, theme, roll of persons, place and time. In second and third parts which are used same method and viewpoint as first one, 17 stories of Muhtar Avezov and 60 stories of Sabahattin Âli are analyzed. All stories are examined by the method“the analysis of structure which based on literary work”(or structuralism). In“Conclusion”, the comparative common structural characteristics in there story writers are tried to appraise. In the part,“the story in Maupassants manner”and its general characteristics and similarities with three writers stories explaneted. During our study, on the theory and method, we took as guide those works that are known well and undoubtedly precious:“Roman Sanatı ve Roman İncelemesine Giriş”(Prof. Dr. Şerif AKTAŞ) and“Yazın Kuramı”(Tzevatan TODOROV).