Diyanet İşleri Başkanlığı'nda halkla ilişkiler çalışmaları
Public relations in Depertment of Religious Affairs
- Tez No: 133999
- Danışmanlar: PROF. DR. M. NACİ BOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
145 ÖZET Bu çalışmanın konusu, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda yapılan halkla ilişkiler faaliyetlerinin incelenmesidir. Kurumun halkla ilişkiler faaliyetlerini hangi yapılanma içerisinde ve hangi metotlar kullanarak gerçekleştirdiğinin tespit edilip yeterliliğinin sorgulanması amaçlanmaktadır. Bu amacı gerçekleştirmek için kaynak araştırması yapılmış, kurum arşivindeki bilgilerden yararlanılmıştır. Ayrıca kurumun ilgili birimlerindeki yetkililerin verdiği bilgiler ve bu esnada yapılan gözlemler tezin değerlendirme kısmında yer almıştır. Tezin birinci bölümünde halkla ilişkilerin tarihçesi, anlamı, amacı, yöntem ve teknikleri ile kurumlar için önemi incelenmiştir. İkinci bölümde din kavramı ve dinin kurumsal yapıya kavuşma süreci incelenmiş, daha sonra da Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Osmanlı Devleti'nden günümüze kadar gelişimi anlatılmıştır. Üçüncü bölümde Diyanet İşleri Başkanlığında halkla ilişkiler faaliyetlerine yer ayrılmıştır. Değerlendirme ve sonuç bölümünde, ise elde edilen bilgiler doğrultusunda kurumun halkla ilişkiler anlayışı değerlendirilerek, yeterliliği sorgulanmıştır. 145
Özet (Çeviri)
146 ABSTRACT The subject of this study is an investigation of studies about public relations in Department of Religious Affairs. We aimed to understand in this study; this foundation's public relations studies were perfomed in which systems and which methods were used. For this aim, we searched all of the foundation's archives. Also we talked to authors, who worked at department of public relations of Department of Religious Affairs. The information given by related specialists and observation are to take part at the end of the study. At the first part of our study; the history of public relations studies was examined and the meaning, the purpose, the methods and the tecniques of this consept and the importance of this idea for the foundations were investigated. At the second part of study; we searched the idea of religion and the history of Department of Religious Affairs since Ottoman Empire. At the third part of study; the public relations studies of Department of Religious Affairs were explained. At the end of the study; the understanding of public relations of this foundation was evaluated and these works of Department of Religious Affairs were examined if they were enogh or not. 146