Yükseköğretim kurumlarında inkılap tarihi ve öğretimi
Teaching methods of history of revolutin in universities
- Tez No: 134000
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
m ÖZET Bu araştırmada Yüksek Öğretim Kurumlarında Okutulan Atatürk İlkeleri ve inkılâp tarihi dersinin öğretimi üzerinde durulmuştur. Araştırmanın amacı, Yüksek Öğretim Kurumlarında Atatürk İlkeleri ve inkılâp Tarihi dersinin öğretimine kavram, içerik, yazım ve metod yönünden incelemektir. Bunun yanı sıra Ankara'da bulunan; Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesinde okuyan öğrencilere yönelik anket çalışması yapılmıştır. Dersi veren öğretim elemanlarına yönelik anket çalışmamız ise 1 8 üniversiteyi kapsamaktadır. Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi dersi öğretim elemanlarının Atatürk İlkeleri ve inkılâp Tarihi dersini değerlendirmeye yönelik görüşleri, Atatürk İlkeleri ve inkılâp Tarihi dersi öğrencilerinin Atatürk İlkeleri ve inkılâp Tarihi dersini değerlendirmeye yönelik görüşleri ve Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi dersi öğrencilerinin ve öğretim elemanlarının Atatürk İlkeleri ve inkılâp Tarihi dersinin öğrenci üzerindeki etkisini değerlendirmeye yönelik görüşleri farkı ortaya koymaya çalıştık. Çalışmamızın neticesinde elde edilen sonucu özetlemek gerekirse: Atatürk İlkeleri ve inkılâp Tarihi dersi öğretim elemanları, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi dersini YÖK programıyla kısmen uyumlu bulmaktadır. Bir taraftan YÖK programım eksik bulmakta, diğer taraftan bağlayıcı görerek YÖK programım aynen takip etmeye ve YÖK programı dışındaki konulara yer vermemeye çalışmaktadırlar. Öğrenciler ise Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi dersini gerekli görmekte yalnız dersin içeriğinin güncellenmesini istemektedirler. Sınırlamamıza rağmen aldığımız sonuç, bize göre ümit vericidir. Uygun şartlar hazırlanır ve program geliştirilirse bu ders ile öğrenciye verilmeye çalışılan davranışlar üniversite seviyesinde de kazandırılabilir.
Özet (Çeviri)
rv SUMMARY The course named“Atatürk' s Principles and the History of the Revolution”(APHR) which is taught in the universities is studied in this research. The aim of the research is to study the concept, contents and the methods of the teaching of the APHR. Questionnaires prepared and the students of the Ankara University, Gazi University, Hacettepe University, Middle East Technical University and Bilkent University answered to these questionnaires. Besides, another poll is taken among the lecturers who teach this course in 18 universities. It is tried to put forward the differences between the opinions of the students and lecturers about the evaluation of the APHR, and it is also tried to put forward the opinions of both the students and lecturers about the effects of the APHR on the students. The result of the research is as follows: Lecturers think that the course is partly harmonious with the curriculum of the Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK). They find insufficient the curriculum of the YÖK On the other hand, they think that they have to follow this curriculum and they try not to add other topics, which are not in the contents of the curriculum. Students think that the course is necessary, but they want it to be more actual. Although some limitations, these results are hopeful. If the appropriate conditions are prepared and if the curriculum is improved, then the course can reach to its goals.