Etkinliğin ve verimliliğin sağlanması için yerel yönetimler arasında hizmet paylaşımı
- Tez No: 133998
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Gelişen ve değişen yönetim anlayışı ile birlikte tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de halkın yönetimden beklentilerinde faklılıklar meydana gelmiştir. Halk, hizmetlerin hem hızlı ve kaliteli, hem de ekonomik olmasını istemektedir. Bütün bunların bir arada yerine getirilebilmesi için hizmetlerin halka en yakın birimlerce sunulması gerekmektedir. Kamu hizmetlerinin yerine getirilmesinde hem merkezi yönetimin hem de yerel yönetimlerin rolü bulunmaktadır. Merkezi yönetimin ulusal düzeyde, makro ölçekli; yerel yönetimlerin ise halkın gündelik yaşantısıyla doğrudan ilişkili olan yerel nitelikli hizmetleri yerine getirmesi akılcı bir paylaşımdır. Ancak zaman zaman gerek merkezi yönetimle yerel yönetim birimleri arasında, gerekse yerel yönetimlerin kendi aralarında yetki, görev, kaynak paylaşımı sorunları yaşanmaktadır. İşte bu çalışma, etkinliğin ve verimliliğin önünde engel teşkil eden birtakım sorunları ortaya koymakta ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri getirmektedir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Together with the development and change in the understanding of management, people in Turkey are starting to have different expectations from management, as is the case in the world. People want the service to be fast, of quality and economical as well. In order to fulfill all these requirements services must be provided to the public by the units closest to them. Both the central management and local management play a role in providing public services. Providing services by the central management at national level, at macro scale, and the local management providing services of local nature which directly affect the daily lives of people would be a smart approach. However, from time to time, problems arise both between the units of the central management and the local management, and within the local management itself in respect to authority, duty, and resource sharing. The study surfaces some of the problems which hinder effectiveness and productivity and provides recommended solutions to these problems.