Lozan Antlaşması çerçevesinde Türkiye'de azınlık medyası
Minorities media in Turkey for Lausanne Treaty
- Tez No: 134001
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
96 ÖZET Bu çalışmamızda Lozan Antlaşması neticesinde azınlık statüsü kazanan Rum, Ermeni ve Yahudi cemaatlerine mensup vatandaşların çıkarttıkları süreli yayınların tasnifine yönelik bir çalışma planlanmıştır. Bu çerçevede, kavramsal olarak azınlık tanımı üzerinde durularak, Avrupa'da ve Osmanlı İmparatorluğunda tarihsel süreç açıklanmaya çalışılmıştır. Tarihsel sürecin izahı Lozan Barış Konferansına katılan Türk Heyeti ile Müttefik Devletlerin ileri sürdüğü azınlık kavramının neden farklı olduğunu anlamamıza yardımcı olacağı düşünüldüğünden eklenmiştir. Her ülke uluslararası konularda milli politikalara sahiptir. Türkiye'nin azınlıklar hakkında kj milli politikası Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye'deki azınlıklar hakkındaki görüşlerine yer verilerek anlatılmaya gayret sarf edilmiş, Lozan Barış Konferansında azınlıklar hakkında yapılan görüşmelere değinilmiş ve antlaşmanın imzalanması ile Müslüman olmayan azınlıkların sahip olduğu haklar ifade edilmeye çalışılmıştır. Son bölümde Yahudi, Ermeni ve Rum cemaatleri süreli yayınlarının (gazete, dergi v.b.) genel yayın politikası, yayınların teknik özellikleri bakımından tasnife tabii tutularak tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
97 ABSTRACT In this study, we have focused on classification of periodicals published by the citizen belonging to the Greek, Armenian an Jewish communities after they had acquired minority status following the Lozan Treaty. With in this framework, emphasizing the conceptual definition of the“minority”efforts has been made to explain the historical process in Europe and the Ottoman Empire. The explanation of the historical process has been added to the contents, since this will help us understand why the concept of minorities that was put forward by the Turkish delegation participating in Lozan Peace Conference, was different from that of the Allied Powers. Every country has national policies regarding international issues. Her, too, we have tried to explain Turkey's national policy on minorities by stating Mustafa Kemal Atatürk's viewpoint about minorities in Turkey and by referring to the Lozan Peace Conference discussions regarding this issue, as well as the rights that non-Muslim minorities given after the Lozan Treaty was signed. In the last section, the general publication policy of the periodicals (such as newspapers, magazines, etc.) published by the Jewish, Armenian and Greek communities has been finalized after the publications were classified according to their technical specifications.