Sosyal bilgiler öğretmenlerinin tarih ve ahlak eğitimi ilişkisi üzerine görüşleri
The Views of social studies teachers on history and moral education
  1. Tez No: 134012
  2. Yazar: KADİR ULUSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı sosyal bilgiler öğretmenlerinin ahlak ve tarih eğitimi ilişkisi üzerine görüşlerini tespit etmektir. Araştırmada iki ayrı evren üzerinde çalışılmıştır. Araştırmanın birinci evrenini Sakarya ilinde görevli 103 sosyal bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın ikinci evrenini ise, Sakarya ili Adapazarı Namık Kemal İlköğretim Okulundan 6-7 sınıf öğrencilerinden toplam 83 kişi oluşturmaktadır. Araştırmanın amacına ulaşması için öğretmenlere anket uygulanmıştır. Öğrencilere de Aşık Paşaoğlu Tarihinden, Osman Bey ve Yıldırım Bayezıd dönemine ait parçalar verilmiştir. Bu parçalarda Osman Bey ve Yıldırım Bayezıd' in hangi özelliklerinin anlatıldığı sorulmuştur. Öğrenci görüşleri frekanslara ayrılarak belirtilmiştir. Ayrıca tarih konularını içeren kitaplar incelenmiştir. Anketin son bölümünde ise genel görüş ve önerilere yer verilmiştir. Veriler bilgisayarda SPSS paket programından yararlanarak değerlendirilmiştir. Sosyal bilgiler öğretmenlerinin görüşlerini belirlemek için frekans( f ), yüzde ( % ), aritmetik ortalama ( X ) ve standart sapma ( Ss) hesaplanmıştır. Görüş ve değerlendirmeler arasında anlamlı fark olup olmadığım belirlemek için varyans ( F ) kullanılmıştır. Varyans analizi sonucunun anlamlı olması durumunda farkın kaynağım belirlemek ve ikili karşılaştırmalar yapmak amacıyla t- testi kullanılmıştır. Hesaplanan“F”değeri 0.5 anlamlılık düzeyi için 3.00 ve hesaplanan“t”değeri ise 0.5 anlamlılık düzeyi için 1.96 olarak alınmıştır. Elde edilen bulgular; sosyal bilgiler öğretmenlerinin tarih konularım işlerken ahlaki davranışlar kazandırmaya çalıştıklarını göstermektedir. IAyrıca ; ahlak konularının sadece din kültürü ve ahlak bilgisi dersin de verilmemesi gerektiğini, aynı zamanda, tarih konulan içinde de da ahlaki değerlerin kazandıralabileceğini belirtmişlerdir. Ancak; kitaplarda ahlaki konular içeren okuma parçalarının az olduğu ve ahlaki davranış kazandırmak için hikaye ve fıkra anlatma yöntemini az kullandıkları görülmüştür. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this investigetion is to identify the point of views of the teachers of social knowledge, related to education of ethic and history. İn this investigation, two different universes has been studied on. The first universe of this investigation consists 103 social knowledge teachers who are on duty in the city of Sakarya. Also, the second universe of the investigation is involved with the 6-7 classes of Namık Kemal Secondary School in Adapazarı, Sakarya. To arrive the aim of investigation, teachers have been applied to an enguiry. In addition to this, the students have been given some texts from the Aşık Paşaoğlu history, related to period of time of Osman Bey and Yıldırım Bayezıd. In these texts they are guestioned for which of the properties that Osman Bey and Yıldırım Bayezıd are being mentioned. The thoughts of students are indicated by dividing into freguencies. In addition, the books which involve the subjects of history had been examined. However, in the last part of the enguiry, general ideas and proposals were given. The data in computer has been estimated by using SPSS packet programm. İn order to determine the point of views of the teachers of social knowledge; freguency, percent and aritmetic average were calculated. In the case of receiving meaningful analysis of varyans conseguence, to determine the source of difference and to compare the difference between two of them, the test named“t”is used. For the level of meaningfullness; calculadet as 0.5 value of“F”is taken 3.00 and calculated as 0.5 value of T is taken 1.96. The obtained results show that the social knowledge teachers spend their efforts to provide their students, to have crucial ethic behaviours. inThe obtained results show that the social knowledge teachers spend their efforts to provide their students, to have crucial ethic behaviours. Also, they indicated that the subjects of ethic must be not only given in the course of“Culture of Religion and Ethic”but also in the course of history. But, it has been observed that, there is deficiency of method, using both in telling stories and passages. rv