The Effect of error correction and feedback provision on student participation
Yanlış düzeltmenin ve dönüt sunumunun öğrenci katılımına etkisi
  1. Tez No: 134011
  2. Yazar: BİLGE MORAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGUN AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu araştırma, öğrencilerin sözel yanlışları karşısında kullanılan düzeltme tekniklerini ve dönüt (geribildirim) türlerini incelemek için ve farklı düzeltme teknikerinin ve dönüt türlerinin, öğrencilerin İngilizce dersine ve dolayısıyla dil öğrenme sürecine aktif katılımlarına olan etkisini, öğrenciler tarafından algılandığı biçimde incelemek için yapılmıştır. Birinci bölüm, araştırmanın özet ve gerekli mantık temelini sağlamak amacıyla araştırmanın problemini, problemin geçmişi yani dayandığı temel noktalan, amacım ve araştırma sorularım, önemim, kapsamım ve sınırlılıklarını, ve varsayımlarım ortaya koymaktadır. ikinci bölüm araştırmanın konusuyla ilgili alanyazını iki bölümde sunmaktadır. Alanyazının ilk bölümü, yanlış ve düzeltme ile ilgili kuramsal yaklaşımları, son yüzyıla ait çağdaş kuramları ve günümüzde geçerli olan görüşleri anlatma yoluyla ele alacaktır. Alanyazının ikinci bölümü yanlış ve düzeltme ile ilgili kavramsal bakış açılarına, özellikle de çeşitli yanlış düzeltme tekniklerine ve dönüt türlerine değinecektir. Üçüncü bölümde, denekler, veri toplama araçlarının ve veri toplama sürecinin anlatıldığı yöntem bölümü, ve bulguların ve yorumların ortaya konulduğu veri inceleme bölümü ele alınacaktır. Veri çözümlemesi grafiksel ve sayısal biçimde yapılacaktır ve araştırma sonuçlan da betimsel bir tarzda değerlendirilecek ve yorumlanacaktır. Dördüncü bölüm araştırmanın kısa bir özetini ve araştırmanın sonuçlarından elde edilen önerileri kapsamaktadır. Son olarak bu araştırma iki eke sahiptir. Ek 1 öğrencilerin ana dilinde yani Türkçe olarak uygulanan anketi göstermektedir ve Ek 2 de yüzde dağılımının uygulandığı rakamsal anket sonuçlarım ifade eden tabloyu göstermektedir. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research has been carried out to probe into the techniques of correction and kinds of feedback offered in response to learners' oral errors, and to examine the perceived impact of various error treatment techniques and feedback types on learners' active engagement in the English course, thereby in the language learning process. The first chapter introduces the problem, background, aim, research questions, significance, scope and limitations, and assumptions of the study to provide both a brief rationale and necessary background for the study. The second chapter presents a review of the literature relevant to the subject in two major sections. The former section of the review of literature deals with theoretical approaches to error and correction by describing current views and contemporary theories of the last century. The latter section of the review of literature looks into conceptual considerations of error and correction and, in particular, looks into diverse error treatment techniques and feedback types. In the third chapter, the subjects, methodology, in which instruments and the data collection procedure are portrayed, and data analysis, in which findings and comments are made available are discussed. The data analysis has been conducted both numerically and graphically, and the results have been evaluated and interpreted in a descriptive manner. The fourth chapter contains a brief resume of the research, and offers suggestions derived from the results of the research. At the end, the present study has two appendices. Appendix 1 indicates the learner questionnaire, which is administered in the learners' mother tongue, specifically, in Turkish, and Appendix 2 shows the table in which a percentage distribution is applied to numerical questionnaire results displayed.