Bankacılık sisteminde organizasyon yapısındaki değişim ve doğru ölçeği bulma( rightsizing)
  1. Tez No: 134014
  2. Yazar: ÜLKÜ ATMACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER TENGİZ ÜÇOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Organizasyon ve Örgütsel Davranış Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
85 ÖZET Küreselleşme ve teknolojideki hızlı gelişim hem ulusal, hem de uluslar arası yoğun rekabet koşulları bankaları klasik örgüt yapısı tarzlarında farklı olarak değişik arayışlara itmiştir. Çünkü artık günümüzde müşterilerine doğru zamanda doğru hizmeti ve doğru şekilde sunan bankalar rakiplerinden bir adım öne geçmekte ve rekabet avantajı sağlamaktadır. Bu nedenle banka yöneticileri yeni örgüt yapılarının bankaların karlılığını, verimliliğini ve etkinliğini artırmada önemli bir faktör olduğunu artık kaçınılmaz bir şekilde farkına varmışlardır. Günümüzde örgüt yapısı bankaların önemli birer parçası haline gelmiştir. Bankalar yeniden yapılanma sayesinde müşteri hizmetlerine tam bir teknolojiyle çalışan yeni bir yönetim anlayışı ortaya çıkmıştır. Böylece yeniden yapılanmanın getirdiği esneklik ile bankalar değişen koşullara daha hızlı cevap verilebilir hale gelmiştir. Önemli olan bankaların kendine özgü stratejilerinin ve buna uygun yapıların olmasıdır. Evrensel kabul görmüş her koşulda geçerli tek bir yapı ve tek bir ölçek bankalar için bulunamamıştır. Diğer yandan günümüzde birçok bankanın ekonomik krizlerde faaliyetlerinin başarısızlıkla sonuçlandığı görülmektedir. Bunun nedeni hangi örgüt modeli seçilirse seçilsin, hangi örgüt yapısı uygulanırsa uygulansın, doğru örgüt yapısının seçimi, geliştirilmesi ve uygulanması sürecinde doğru bir metodoloji ve personel çalışmasının uygulanmamasıdır. Kamu bankalarının yeniden yapılandırılması ayrıntılı bir şekilde örgüt yapısının analizi yapılmadan, geleceğe dönük stratejiler belirlenmeden, sistem incelenmeden, yapılmamalıdır. Bankaların örgüt yapısındaki başarısı, örgütteki en alttan en üst çalışanına kadar yeniden yapılandırmanın sağlayacağı faydanın kavranmasına ve bunu bir örgüt özelliği haline getirmesine bağlıdır. Çalışanlarının performansının, bilgi düzeyinin ve teknolojinin de başarıda önemli bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
86 ABSTRACT The rapid development in the globalization, technology and both national and international intense competition conditions have driven the banks towards different searches a part from their classical organisational models. Since, the banks which access the right service, at the right time and in the right way today towards their customers are one step forward from their competition. Therefore, bank managers have unavoidably noticed that the new organizational structures are important factors in increasing the profitability, efficiency and effectiveness of their organizations. Today the organizational structures and organizational models have become important parts of the banks. By the help of the new organizational models and reorganization, the customer services operating with a fully integrated technology introduce a new management understanding. Hence, with the elasticity provided by the reorganization, the banks can adapt more rapidly to the changing conditions. The important thing is that banks have proper structure due to their own strategies. There isn't a unique structure or size for banks which is generally accepted under every condition. On the other hand, it is noticed that the classical organizational models in the economic risks result unsuccessfully in many banks. This is caused by the failure in applying a right organizational model, methodology and personels in the selection, development and application processes of these models, regardless of the chosen organizational models. The reorganization of govermental banks without a detailed analysis of the organizational structure, without deciding the future strategies of the banks and examining the system must not be constructed. In the banks, the success of the organizational structures and organizational models are dependent on the comprehension of the benefits provided by such a system by all personels of the organization from the top to bottom and converting this into an organizational characteristic. The performance and the level of knowledge of the personels and technology also plays an important role in the success of the organizational structure of the banks.