Azerbaycan sineması
Azerbaijan cinema
  1. Tez No: 134015
  2. Yazar: LALE DİLANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL BÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
122 ÖZET Yaklaşık 104 yıl önce sinemayla tanışan Azerbaycan'da sinema çeşitli aşamalardan geçerek bugünkü görünümüne kavuştu. Bu çalışmada Azerbaycan konulu sineması üç dönem halinde incelendi. 1898 yılından 1920 yılına kadar süren Sovyet öncesi dönem, sinemanın Azerbaycan'a girdiği ve gelişmeye başladığı yılları içermektedir. Bu dönemde gerçek yaşamdan alınan filmlerle birlikte zamanla konulu filmler çekilmeye başlandığı da görülmektedir. 1920 yılında Sovyet Kızılordusu'nun Azerbaycan'ı işgaliyle birlikte tüm alanlarda olduğu gibi sinemada da yeni bir aşama başladı. İnsanların dünya görüşleri, sanat anlayışları yeniden şekillendirildi. 1990 yılına kadar süren Sovyet döneminde“Sosyalist Gerçekçilik”olarak adlandırılan akıma uygun sinema filmleri üretilmesi zorunlu kılındı. Devrim, tarih ve insanın odak noktası olduğu filmlerin senaryoları önceden denetime tabii tutulduğu için bu kuralların dışına çıkan her hangi bir sahnenin çekimine bile olanak yoktu. Bu dönemde çekilen yaklaşık 150'den fazla filmin arasında artık insanlar için hiçbir anlam ifade etmeyen filmlerin yanında, bugün bile değerini yitirmeyen, farklı bir bakış açısıyla izlenebilen filmler de mevcuttur. 1991 yılında Azerbaycan'ın bağımsızlığını kazanmasından sonra farklı bir çizgide gelişmeye başlayan sinema geleneksel stil ve kavramlardan kurtulmaya başladı. Devlet stüdyosunda çekilen filmlerle birlikte, bağımsız olarak çalışan yönetmenler tarafından da filmler çekildiği görülmektedir. Bu üç dönem boyunca sinemanın Azerbaycan'da farklı çizgilerde gelişmiş olmasına rağmen, her üç dönemde çekilen filmlerin ortak özelliği toplumda meydana gelen sosyal, kültürel, politik ve ekonomik gelişmelerle paralellik göstermiş olmasıdır.
Özet (Çeviri)
123 SUMMARY The cinema that was introduced to Azerbaijan nearly 104 years ago has reached to its current situation going through a range of various phases. In this study, the history of Azerbaijan cinema was analyzed in three periods. The pre - Soviet period that lasted between 1898 and 1920 constitutes the emergence period of the cinema in Azerbaijan. Besides the films extracted from the real life fiction films began to be produced. With the invasion of Soviet Red Army to Azerbaijan in 1920, like the other areas, a new stage began for the cinema. The life philosophies and the art concepts of the people were reshaped. Within the Soviet period that lasted till 1 990, the films were produced in accordance with the genre called“Socialist Reality”. As the screenplays of the films that pointed to the revolution, history and human being were censured; there was no way for filming the scenes that are contrary to the strict rules. Approximately 150 films were prodused within the respective period. Besides the unimportant and senseless films, there are many films thet keep their importance and that can be viewed with a different perspective. Pursuant to getting the independence in 1991, the film industry in Azerbaijan began to develop in a different line and began to get rid of conventional concepts and styles. Besides the films produced in governmental studies, there are many films created by the independent directors and producers. Though developing in different lines during the respective three periods, the main characteristic of Azerbaijan cinema is that it is parallel with the social, cultural, political and economic developments in the society.