Kara yolu güzergah tespit çalışması yaparken coğrafi bilgi sistemlerinden metot olarak faydalanma
Using geographic information systems as a method while studying on the establishment of the routes of motorways
- Tez No: 134038
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL TOKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Trafik, Accidents, Traffic
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
KARAYOLU GÜZERGAH TESPİT ÇALIŞMASI YAPARKEN COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİNDEN METOD OLARAK FAYDALANMA (Yüksek Lisans Tezi) Murat MANTUŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2003 ÖZET Motorlu ulaşım taşıtlarının kullanılmaya başlamasıyla toplum hayatında önemli değişiklikler de meydana gelmiştir. Fiziksel mekanda önemli sayılabilecek düzeyde alanlar karayolu olarak ayrılmıştır. Bilhassa Türkiye'de insan ve mal naklinde temel sistem diğer ülkelerin aksine karayolu ulaşımıdır. Karayolu ulaşımının önündeki en büyük tehdit ise kazalar ve yüksek yol yapım maliyetleridir. Yol yapım maliyetlerini en çok etkileyen unsurlardan biri de karayolu güzergah tespitinde kullanılan tekniğin gelişen teknolojiye uygun olarak ilerletilememesidir. Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) özellikle gelişmiş ülkelerde her alanda sıklıkla kullanılan bir araç haline gelmiştir. Ülkemizde de son 10 yıldır kullanılmaya başlanan bu sistemler bilimsel çalışmalarda yöntem geliştirme, hassas ve hızlı sonuç elde etme açısından çok önemli avantajlar sunmaktadır. Yapılan bu çalışmada; coğrafi bilgi sistemleri ile karayolu güzergah tespit çalışmalarının ne kadar kolaylaşıp en doğru güzergah tespitinin nasıl yapılacağı araştırılmıştır.Bu sayede, hem karayolu yapım maliyetleri azaltılmış olacak, hem de karayolu kusurlarının en aza indirilmesi sağlanarak, karayolu yapım çalışmalarına hız, verim ve hassasiyet kazandırılmış olacaktır.11 Çalışmamızda öncelikle güzergah tespitinde KGM' nün mevcut olarak kullandığı metot incelenmiş ve kullanılan veriler tespit edilmiştir. Bu bilgilerin ışığında güzergah tespiti için yeni matematiksel bir model geliştirilmiş ve örnek uygulama ile geliştirilen model test edilmiştir. Bilim Kodu : 605.02.03 Anahtar Kelimeler : CBS, Trafik Kazaları, Karayolları Güzergah Tespiti, Yol Hataları Sayfa Adedi : 110 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Bilal TOKLU
Özet (Çeviri)
HI USING GIS AS A METHOD WHILE STUDYING ON THE ESTABLISHMENT OF THE ROUTES OF MOTOR WAYS (M. Sc. Thesis) Murat MANTUŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2003 ABSTRACT There have been great changes in the life of the society since the motor vehicles were started to be used. A great deal of land has been saved to be used as motorways. Especially in Turkey, the main system is used in the transportation of goods and people in road transportation in contrary to the other countries. The biggest threat in the road transportation is the accidents and also high-costly road construction works. Geographic Information Systems (GIS) have become a frequently used tool in almost every field in developed countries. This system, which has been used in our country in the last 10 years, can present very important advantages in terms of gaining sensitive and fast outcomes as well as developing method in scientific studies. In the study, we have tried to show how Geographic Information Systems can facilitate to establish the route of the road constructions and also to find the best suitable route. In this work, first the present methods and data used by the Turkish Motorways General Directorate are analysed. Using this information, aIV new mathematical model is developed for routing layout and tested with a sample application. Science Code Key Words Page Numbers Advisor 605.02.03 GIS, Roadway Accidents, Optimum Route Determination, Road Faults 110 Prof. Dr. Bilal TOKLU