Sivas ve çevresindeki tarihi konaklama yapıları, günümüz durumları ve koruma sorunları
Historical accommodation structures in Sivas and surroundings,current situations and protection problems
- Tez No: 603659
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN ŞAKİR BİNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 345
Özet
Sivas kent merkezi ve kente ulaşan yol güzergahı üzerinde yer alan konaklama yapılarının; tarihsel ve belgesel değerinin ortaya konulması , işlev kaybı sonucunda meydana gelen bozulmanın nedeni ve derecisinin tespit edilmesi, yapılan restorasyon uygulamalarının incelenmesi ve modern koruma ölçütleri göz önüne alınarak değerlendirilmesi ile ilgili bir koruma amaçlı envanter çalışması yapılması amaçlanmıştır. İncelenen yapılarda, bozulmaya neden olan ve harap olma sürecinin hızlandıran sosyal ve fiziksel anlamda bir çok etken gözlemlenmiştir Yapıların büyük bir kısmının menzil hanı diye adlandırılan kırsalda kalmış, yerleşim alanlarına uzak veya küçük ölçekli yerleşim alanlarında yer alması, bazılarına kara yolu bile ulaşımın sağlanamaması yapıların kullanım dışı kalmasına sebep olmuştur. İşlev kaybının ve terkin yanında açık arazide sert karasal iklim koşullarına karşın savunmasız kalması yapıların hızlı bir yok olma sürecine girmesine sebep olmuştur. Yerleşim alanı içinde kalan yapılarda ise güncel durumları tespit edilip uygulanan restorasyon yöntemleri irdelenip, teknik ve fiziksel anlamda bir değerlendirme yapılmıştır. İncelenen yapıların genel olarak bozulma sürecine girmelerinde işlev kaybı ve açık arazide savunmasız kalmalarının yapılara etkileri incelenmiştir. İncelenen yapılar özelinde genel olarak açık arazide yer alan kilise, şapel, mescit, tekke vb. gibi yapıların bozulma süreçleri için ortak bir çözüm oluşturacak yöntemler incelenmiş bununla ilgili kurul envanterin kaydı olmayan ve tez kapsamında tescil işlemi gerçekleştirilen Latifhan üzerinde çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to take inventory of historical accommodation structures located in Sivas city center and on the routes to the city, presenting their historical and documentary values, identifying the reasons and the degree of function loss-induced deterioration, examining and evaluating the restoration applications taking modern conservation criteria into consideration. In the examined structures, many social and physical factors have been observed which causes deterioration and accelerates the destruction process. Most of the structures called 'range inns' being located in rural areas, in remote or small scale settlements caused them to be unaccessable even by roads resulting in loss of function. Loss of function and abandonment, as well as being vulnerable to severe terrestrial climatic conditions on unprotected terrain, have led to the rapid destruction of structures. In the structures within the settlement area, the current conditions were determined and the restoration methods applied were examined and a technical and physical evaluation was made. The effects of function loss and vulnerability of the structures to terrestrial climatic conditions in the process of deterioration were examined. Conservation methods which can offer a mutual solution to the deterioration process for the structures as churches, chapels, masjids, dervish lodges, etc. located in open terrain were examined. Latifhan an unregistered historical structure was studied in detail and officially registered during the study