AISI 304 östenitik paslanmaz çeliklerde kesme parametrelerinin torna tezgahında işleme esnasındaki sese dayalı olarak araştırılması
Investigating of the cutting parameters dependent on process sound during the turning process in the AISI 304 austenitic stainless steel
  1. Tez No: 134037
  2. Yazar: SEZGİN YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER TEKİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
AISI 304 OSTENITIK PASLANMAZ ÇELİKLERDE KESME PARAMETRELERİNİN TORNA TEZGAHINDA İŞLEME ESNASINDAKİ SESE DAYALI OLARAK ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) SEZGİN YEŞİLYURT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2003 ÖZET Bu çalışmada AISI 304 östenitik paslanmaz çeliklerin işlenmesinde kullanılacak en uygun kesme parametrelerinin işleme sesine dayalı olarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Paslanmaz çeliklerin işlenmesinde en uygun kesme parametrelerini belirleyebilmek için, 200 mm boyunda ve 30 mm çapında hazırlanan deney numuneleri CNC tipi torna tezgahında 120 m/dk, 135 m/dk, 150 m/dk, 165 m/dk, 180 m/dk kesme hızları ve 0,2 mm/dev, 0,25 mm/dev, 0,30 mm/dev ilerleme hızlarında işlenerek 150 mm boydan 2,5 mm derinliğinde 3 paso talaş kaldırılmıştır. Deneyler esnasında işleme sesleri mikrofon aracılığı ile bilgisayar ortamına kaydedilmişlerdir. Kullanılan kesicilerde oluşan yığma kenar ve yanak aşınmaları, oluşan talaşların formasyonları, işlenen numunelerin yüzey pürüzlülükleri ve kesme kuvvetleri incelenerek en uygun kesme hızı ve ilerleme değeri belirlenmiştir. Daha sonra bulunan ideal kesme parametreleri ile işleme seslerinin basınç düzeyleri karşılaştırılarak en uygun kesme parametrelerinin işleme sesinin analiz edilmesiyle de belirlenebileceği gösterilmiştir. Sonuç olarak; işleme seslerinin analiz edilmesiyle, ideal kesme parametreleri 165 m/dk kesme hızı ve 0,25 mm/dev ilerleme hızı bulunmuştur.Bilim Kodu : 626. 12. 01 Anahtar Kelimeler : Östenitik paslanmaz çelikler, AISI 304, Kesme parametreleri, İşleme sesi, İşlenebilirlik, Akustik Sayfa Adeti : 106 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Zafer TEKİNER
Özet (Çeviri)
Ill INVESTIGATING OF THE CUTTING PARAMETERS DEPENDENT ON PROCESS SOUND DURING THE TURNING PROCESS IN THE AISI 304 AUSTENITIC STAINLESS STEELS (M. Sc. Thesis) Sezgin YEŞİLYURT GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2003 ABSTRACT In this work, determining öf the best suitable cutting corditions and cutting parameters during machining depend sound generated in the AISI 304 stainless steels have been considered. For determining of the best cutting parameters in the stainless steels machining, the samples which are prepared to use in the experiment whice size of each part is 200 mm length and 30 mm diameter were machined in the CNC turning machine. Each part of samples were machined through the 150 mm length and the depth of chip is 2,5 mm. This process has been repeated three times in the 120 m/min, 135 m/min, 150 m/min, 165 m/min, 180 m/min cutting speeds and 0,2 mm/rev, 0,25 mm/rev, 0,3 mm/rev feedrates. During experiments, process sounds were recorded by a computer with used the microphone. The best cutting speed and feedrate were determined according to flank wear, built up edge, chip formation, surface roughnesses of the machined samples and cutting forces were considered on the used cutting tool. There after, obtained ideal cutting parameters and process sounds had been compared. In this way, the best cutting parameters can be determined with process sound analyse. Finally, ideal cutting conditions; cutting speed 165IV m/min and feedrate 0,25 mm/rev were obtained than the analyse of the process sounds. Science Code : 626. 12. 01 Key Words : Austenitic stainless steels, AISI 304, Cutting parameters, Cutting sound, Machinability, Acoustics Page number : 106 Adviser : Assoc. Prof. Zafer TEKİNER