Çevre ve yaşam için yapı tasarımı: Norman Foster
Building design for environment and life: Norman Foster
  1. Tez No: 134048
  2. Yazar: UĞUR KATIRCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET IRKLI ERYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
Bu tez çalışmasında dünyadaki gelişmelere paralel olarak önemi giderek artan ekolojik tasarım anlayışı incelenmektedir. Ekolojik mimarlık kriterlerini akıllı bina özellikleriyle destekleyerek bu alanda önemli çalışmalara imza atan Norman Foster' in konu hakkındaki düşünceleri ile projelerinden bazıları ekolojik mimarlık kapsamında değerlendirilmektedir. Tez 'Ekoloji' ve 'Norman Foster' adlı iki bölümden oluşmaktadır. 'Ekoloji' başlığı altında ekoloji bilimi, ekosistem ve ekolojik döngüler ile ilgili bilgiler verilmekte ve ekolojik mimarlık kriterleri aktarılmaktadır. 'Norman Foster' adlı bölümde ise tasarımcının sürdürülebilir mimarlık açısından önem taşıyan yapı ve projeleri ayrıntılı biçimde incelenmektedir. Bu çalışmayla artan önemine rağmen ülkemizde çok az yayma sahip bu konuda araştırmacılara yeni perspektiflerin ve materyallerin sunulması ve mimarlık alanında ekolojik yaklaşımın önem kazanmasına katkıda bulunulması beklenmektedir. Bilim Kodu : 601.01.00 Anahtar Kelimeler : Ekolojik mimarlık, Norman Foster, doğal havalandırma, yenilenebilir enerji Sayfa Adedi : 301 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Demet Irklı ERYILDIZ
Özet (Çeviri)
Ecological design concept by its increasing importantance parallel to the developments in the world is examined in this thesis. Ideas and some projects of Norman Foster who made important contributions in this field by supporting ecological architectural criteria with smart building features are examined in scope of ecological architecture. The thesis includes two chapters named 'Ecology' and 'Norman Foster'. In the chapter of 'Ecology' basic information on ecology science, ecosystems and ecological cycles are given and ecological architectural criterions are explained. In 'Norman Foster' chapter buildings and projects of him that is related to sustainable architecture are examined in detail There are few publiciations on this subject in our architectural literature even though its importance is increasing every day and it is expected that this thesis will provide new perspectives and materials to researches and contribute ecological approach in architecture. Science Code : 601.01.00 Key Words : Ecological architecture, Norman Foster, natural ventilation, renewable energy Page number : 301 Adviser : Assoc. Prof. Demet Irkh ERYILDIZ