Portföy analizi
Portfolio analysis
  1. Tez No: 134049
  2. Yazar: NİHAL ÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
PORTFÖY ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Nihal OKMEN GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2003 ÖZET Portföy Analizi, riski minimum tutarak, bazı portföy performansı ölçümlerinin kullanılarak yatırım portföyünün maksimize edilmesi çalışmasıdır. Yatırımcının fayda fonksiyonu çalışmasını içermektedir ve yatırımcı kaynaklarını menkul kıymetler üzerine portföyün beklenen faydasını maksimum yapacak şekilde oranlamak arzu edilir. Bu işlem yapılırken riskin minimum seviyede kalması istenmektedir. Önceleri Geleneksel Portföy Analizi yaklaşımı altında daha sezgisel ve sübjektif yaklaşılırken günümüzde bir bilim dalı olarak kabul edilip analizci bir yaklaşım gösterilmektedir. Portföy analizi yapılırken çeşitli yöntemler mevcuttur. Verilerin sağlıklı bir biçimde değerlendirilmesi sonucu portföy analizi yöntemlerinin günlük hayatta uygulanabilirliği görülmüştür. Bunun yanısıra tüm analiz yaklaşımları içermiş olduğu yöntemler, varsayımlar ve pratiklik açısından her tür piyasaya uyum göstermeyebilir. Bu çalışmada, çeşitli portföy analizi yöntemleri incelenmiştir ve gerçek verilerden bu yöntemler üzerine uygulama yapılmıştır. Bunun neticesinde uygulanabilirliği olan yöntemlere karar verilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa adedi Tez Yöneticisi 0303 portföy, yatırım, portföy analizi 174 Prof. Dr. Soner GÖNEN
Özet (Çeviri)
PORTFOLIO ANALYSIS (M.Sc. Thesis) Nihal OKMEN GAZI UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2002 ABSTRACT Portfolio analysis refers to the study of a portfolio of investments with objective of maximizing some measure of portfolio performance, such as the expected return, while minimizing the risk. The subject of portfolio analysis involves study of the utility function of the investor. The problem is to allocate the investor's resources to his assets in proportion that will maximize the expected utility of his portfolio. Up to today under the approach Traditional Portfolio Analysis data were analyzed emotional and subjective, but recently it is certified that portfolio analysis is a science brunch. There are several methods in portfolio analysis. As a result of analyzing data clearly, it is seen that these methods are applicable in daily life. However, on the point of involved methods, assumptions and applicability, all the analyzing methods do not fit all markets conditions. In this study, several portfolio analyzing methods were analyzed and real data were applied on these methods. At the end, concluded that which methods can be applicable. Science Code Key Words Sayfa adedi Adviser 0303 portfolio, investment, portfolio analysis 174 Prof. Dr. Soner GONEN