Endüstrileşmiş bina tasarımında modüler koordinasyon
Modular co-ordination in industrialized building design
- Tez No: 134052
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFİ TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ENDÜSTRİLEŞMÎŞ BİNA TASARIMINDA MODÜLER KOORDİNASYON (Yüksek Lisans Tezi) Yılmaz KOÇAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2003 ÖZET Yapı endüstrileşmesi süreci içinde bulunan bütün ülkelerde, üretimin seri ve sürekli olarak gerçekleştirilebilmesi için standartlaştırma zorunlu olmaktadır. Standartlaşmada öncelikle, tasarlanan yapılarla, üretilen ya da üretilmesi planlanan yapı elamanları arasında ölçümsel koordinasyon sağlanması gerekmektedir. Böylece gerek tasarımda, gerekse yapı elamanları üretiminde modüler koordinasyonla seri ve sürekli bir üretimin sağlanabileceği düşünülmektedir. Çalışmamızda; endüstriyel yapı tasarımında modüler koordinasyon üç aşamada ele alınmıştır. Birinci aşamada; endüstrileşmiş yapı, standartlaşma, modül, modüler koordinasyon, boyutsal koordinasyon kavramları ve ilkeleri incelenmiştir. İkinci aşamada; modüler koordinasyon yönteminin endüstrileşmiş yapılardaki yapısal ve mekansal ilişkileri incelenmiş ve ilgili örnekler verilmiştir. Üçüncü aşamada ise; örnek mimari plan çizilerek modüler koordinasyonun uygulamaları gösterilmiştir. Modüler koordinasyon, ölçülerin sınırlandırmasını ve tekrarını sağlayarak planlama ve ölçülendirme kolaylığı getirebilmektedir. Modüler koordinasyonun endüstrileşmiş yapı tasarımına uygulanması; kontrollü, hızlı, kaliteli ve ekonomik bir yapılaşma sağlayabilir. Bunun için; mal sahibi, mimar, mühendis, yapı ürünleri üreticileri ve müteahhitler arasında koordinasyon sağlanarak ülke genelinde bir politika oluşturulmalıdır. Bilim Kodu : 2251001 Anahtar Kelimeler : Endüstrileşmiş yapı, modüler koordinasyon, modül. Sayfa Adedi : 83 Tez Yöneticisi : Yard. Doç. Dr. Hanifi TOKGÖZ
Özet (Çeviri)
11 MODULAR CO-ORDINATION IN INDUSTRIALIZED BUILDING DESIGN (M.Sc. Thesis) Yılmaz KOÇAK GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2003 ABSTRACT In order to realize serial and constant production, standardization is esential in all countries which are in the process of building industrialization. In standardization, first of all, dimensional co ordination should be provided between building units of the product or the product that is being designed in building plans. Thus, both in designing and in the production of units of building, it is thought that serial and constant production can be provided with modular co ordination. In our study modular co-ordination in industrial building design is taken into consideration in three steps. In the first step, industrialized building, standardization, modul, modular co-ordination concepts and principles of dimensional co-ordination are analyzed. In the second step, relationships of structure and place in the method of modular co ordination industrialized buildings are analyzed and related examples are given. And in the third step, the sample architectural designs of the practices of modular co-ordinations are shown. Modular co-ordination brings planning and meausuring easiness by limiting and repeating the measurements. Applying the modular co-ordination into industrialized building design provides controlled, fast, qualified and economical structuring. Thus, among the owner, the architect, the engineer, and the producer of building product a policy should be determined throughout the country. Science Code : 2251001 Key Words : Industrialized building, modular co-ordination, modul. Page number : 83 Adviser : Assist. Prof. Dr. Hanifi TOKGÖZ