Katalitik hidrojen dalgası kullanarak eser arsenik tayini
Determination of trace quantities of arsenic using the catalytic
  1. Tez No: 134057
  2. Yazar: ZİYA ALMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER SOMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
KATALİTİK HİDROJEN DALGASI KULLANARAK ESER ARSENİK TAYİNİ (Yüksek Lisans Tezi) Ziya ALMAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2003 ÖZET Bu çalışmada, Molibden(VI) yanında Arsenik(III) kullanarak katalitik hidrojen dalgası ile arsenik tayini için yöntem geliştirilmiştir. As(III)-Mo(VI) katalitik pikinin elde edildiği en iyi ortamı belirlemek amacıyla çeşitli destek elektrolitler, farklı pH'Iar ve destek elektrolitlerin farklı derişimleri incelenmiştir. 0,1 M pH=3 Asetik asit/Sodyum asetat tamponunu en iyi ortam olarak belirlenmiştir. Tayin sınırı 2xl0“9 M As(III) olarak bulunmuştur. Katalitik pikin tarama hızından nasıl etkilendiğine ve bazı iyonların girişim etkilerine bakılmıştır. Pb(II), Cu(II), Zn(II), Ni(II), Cd(II), Cr(III) ve Se(TV) iyonları katalitik piki küçülttüğünden tayin sınırını düşürmesine rağmen tayin yapmada bir engel oluşturmamaktadır. Katalitik pik üzerinde etkisi olup olmadığına bakılmak üzere NO3”, SO42“, SO32”, Cl“, Br”anyonları ile çalışmalar yapılmış ve NO3" haricinde katalitik pik üzerinde önemli derecede arttırıcı bir etkilerin olmadığı görülmüştür. Elde edilen sonuçlardan yola çıkılarak bira numunelerinde arsenik tayini yapılmıştır. Uygun çözme ve indirgeme işlemi bulunduktan sonra birada bulunan arseniğin 16,8±2,7 ug/L olduğu bulunmuştur. Bilim Kodu : 404.03.01 Anahtar Kelimeler : Katalitik hidrojen piki, Arsenik, Molibden, Diferansiyel Puls Polarografisi Sayfa Adedi : 134 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Güler SOMER
Özet (Çeviri)
11 DETERMINATION ÖF TRACE QUANTITIES OF ARSENIC USING THE CATALYTIC (M.Sc. Thesis) Ziya ALMAS GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Agust2003 ABSTRACT A method has been developed for the determination of trace arsenic using the hydrogen catalytic wave. The optimum conditions for this catalytic peak which occurs in the presence of Mo(VI) and As(IH) has been studied. For this purpose various electrolytes, their concentrations and pH values have been investigated. Acetic acid- acetate buffer at pH=3 has been found as the most suitable medium. The detection limit for arsenic under these conditions was found to be as 2xl0“9 M. The effect of sweep rate and the interference effect of some ions have been studied. Although Pb(II), Cu(II), Zn(II), Ni(II), Cd(II), Cr(III) and Se(TV) decreased the catalytic peak, they did not limit its detection. Anions such as SO42”, SO32“, CI”, and Br“ did not effect the peak height, but N03”had a small effect, it increased the peak. Using the same method the arsenic quantity in beer has been found as 16,8 ±2,7 ug/L, after digestion and reduction process. Science Code : 404.03.01 Key Words : Catalytic hydrogen wave, Arsenic, Molybdenum, Differential Puis Polarography Page Number : 134 Adviser : Prof. Dr. Güler SOMER