Jeotermal enerji ile absorpsiyonlu soğutma ve diğer soğutma alternatifleriyle ekonomik karşılaştırmalar
Absorption coaling with geothermal energy and economic comparisons with other some cooling alternatives
- Tez No: 134064
- Danışmanlar: PROF. DR. MECİT SİVRİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
JEOTERMAL ENERJİ İLE ABSORBSİYONLU SOĞUTMA VE DİĞER SOĞUTMA ALTERNATİFLERİYİM EKONOMİK KARŞILAŞTIRMALAR (Yüksek Lisans Tezi ) Lokman İLBİLGİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ARALIK 2002 ÖZET Fosil kaynaklardan üretilen enerji ile soğutma, daha çok endüstrileşmiş ülkelerde düşük fiyatlardan dolayı yaygındır. Fakat bu durum dünyanın büyük bir kısmında ve dünya nüfusunun büyük bir çoğunluğu için geçerli değildir. Nüfusun artması ve fosil yakıt rezervlerindeki azalma soğutma problemini çok daha önemli hale getirmiştir. Bu çalışmada İzmir ili Balçova bölgesinin özelliği dikkate alınarak, sosyal tesis ve otellerde iklimlendirme ve soğuk depolara olan ihtiyacı karşılamak amacıyla alışılmış mekanik soğutma sistemlerine alternatif bir soğutma sistemi tasarlanmıştır. Bu amaçla mevcut jeotermal enerjinin kullanılması düşünülerek, LiBr-H20 çifti ile çalışan absorbsiyonlu soğutma çevriminin termodinamik analizi yapılmıştır. Sistem analizlerinde termodinamik parametreler incelenmiş, performans katsayıları (COP) hesaplanmıştır. Sistem elemanlarının her birinin termodinamik analizleri yapılmıştır. Seçilen bölgede Thermal Princess oteli için yaklaşık proje hazırlanıp maliyet hesapları yapılmıştır. Daha sonra diğer alternatif sistemlerle kıyaslama yapılarak tahmini yatırım maliyetleri ve işletme maliyetleri karşılaştırılmıştır. Absorbsiyonlu sistemler hakkında teknik bilgi ve maliyet hesaplama programları bir CD halinde tez sonuna ilave edilmiştir. Bilim Kodu : 625.04.02 Anahtar Kelimeler : Absorbsiyon, Jeotermal Enerji, Ekonomik Analiz Sayfa Adedi : 126 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mecit SİVRİOĞLU
Özet (Çeviri)
11 ABSORPTION COOLING WITH GEOTHERMAL ENERGY AND ECONOMIC COMPARISONS WITH OTHER SOME COOLING ALTERNATIVES (M.Sc.Thesis) Lokman İLBİLGİ GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY DECEMBER 2002 ABSTRACT Cooling with the energy produced from a fossil fuel source is a common practice due to its mostly in modern countries. However,this situation is not in common use for the majority of population and in a wide region of the world. The increase in the population and the decrease in the fossil fuel sources energy have made the cooling problem much more important. In this study, by taking the characteristics of Balçova area in İzmir into consideration, different than the usual mechanical cooling systems an alternative cooling system is designed in order to cover the need for air conditioning and for the cold stores in hotels and social facilities. To do this, geothermal energy is planned to be used and the thermodynamic analysis of the absorption cooling system that works with the couple LiBr-H20 has been performed. In the system analysis, the thermodynamic parameters have been investigated and their performance coefficients ( COP ) have been calculated. The thermodynamic analysis of the system components has been carried out. An approximate project has been prepared and the cost calculations have been carried out for the Thermal Princess Hotel in the mentioned area and then the estimated investment and operation costs have been compared with the costs of other alternative cooling systems. A CD which gives technical information and cost calculations for the absorption cooling systems is enclosed. Science Code Key Words Page Number Adviser 625.04.02 Absorption, Geothermal Energy, Economic Analys 126 Prof. Dr. Mecit SİVRİO?LU