Atık sulardaki nikelin adsorpsiyonla giderimi
Removal of nickel ions from waste water by adsorption
- Tez No: 134067
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA MURATHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ATIK SULARDAKİ NİKELİN ADSORPSIYONLA GİDERİMİ (Yüksek Lisans Tezi) Nefise Betül HIDIROĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2003 ÖZET Gelişen teknoloji ve hızla artan nüfusa bağlı olarak tüketimin artması, çevre kirliliğinin son yıllarda ciddi boyutlara ulaşmasına neden olmuştur. Su, atıkların bırakıldığı alıcı ortamların başında gelir. Bu nedenle çevre kirliliğini büyük oranda su kirliliği oluşturur. Özellikle, atık sularda bulunan ağır metaller, derişimleri ile orantılı olarak ortamdaki bir çok canlı türü üzerinde toksik etki yapmakta ve önemli bir tehlike oluşturmaktadır. Buna paralel olarak, su kirliliğiyle mücadele edilirken, atık sularda bulunan ağır metallere de sınır değerler getirilmiştir. Ağır metal miktarını, bu sınır değerlerin mümkün olduğunca altına çekebilmek amacıyla yapılan çalışmalar gün geçtikçe artmaktadır. Atık sulardaki ağır metalleri gidermek için kullanılan en yeni yöntemlerden birisi de ağır metallerin adsorpsiyonudur. Bu çalışmada, belirli sınır derişimin aşılması durumunda, canlı bünyesinde ölümle sonuçlanabilen toksik etkiye neden olan bir ağır metal olan nikelin kesikli ve sürekli sistemde adsorpsiyonu incelenmiştir. Deneylerde adsorbent olarak meşe palamudu, kahverengi sepiyolit ve klinoptilolit kullanılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, kesikli sistemdebu adsorbentlerin nikeli adsorpladığı ve deneysel verilerin Langmuir modeline uygun olduğu görülmüştür. İkinci kısımda; dolgulu kolonda, başlangıç konsantrasyonu, akış hızı ve adsorbent tipinin adsorpsiyon üzerine etkileri araştırılmıştır. Başlangıç konsantrasyonunun ve akış hızının artmasıyla, adsorpsiyon etkinliğinin arttığı görülmüştür. Yapılan çalışmalar sonucunda kullanılan adsorbentlerden meşe palamudunun, kahverengi sepiyolit ve klinoptilolite nazaran nikel için daha etkin olduğu bulunmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler : Nikel, adsorpsiyon, dolgulu kolon, ağır metaller, atık su. Sayfa Adedi : 94 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Atilla MURATHAN
Özet (Çeviri)
Ill REMOVAL OF NICKEL IONS FROM WASTEWATER BY ADSORPTION (M. Sc. Thesis) Nefise Betül HIDIRO?LU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2003 ABSTRACT In recent years, due to improving technology and increasing population; the environmental pollution is reaching to serious sizes. The water takes the first place as a receiver area that the wastes are left. Thus, water pollution takes the big share in environmental pollution. Especially, presence of heavy metals in waste water makes a toxilogical effect rating to their concentrations on many living beings and causes to great hazard. In this respect, while struggling against water pollution, limit values of heavy metals permitted to be present in waste water were determined in the relevant legislation. The studies on taking heavy metal doses under these limit values are increasing day by day. One of the best methods on removal of heavy metals from waste water is the adsorption of heavy metals. In this study, adsorption of nickel which is a heavy metal that causes to toxilogical effect such as death when the concentration limit is passed over, was investigated in batch and continuous systems. Valonia acron, brownish sepiolite and clinoptilolite are used as adsorbent in the experiments. In the first part of the project; batch adsorption studies show that all of these adsorbents can be used toIV remove Ni (II) from wastewater. The experimental data could be fitted by the most widely used Langmuir isotherm model. In the second part; effects of concentration, flow rate and type of adsorbent were explored in packed column. It was observed that an increase in the initial concentration with constant flow rate, and in the flow rate with constant concentration resulted in a higher Ni(ll) uptake per unit weight of adsorbent. Results indicate that valonia acron is more effective than brownish sepiolit and clinoptilolit to remove nickel from wastewater. Science Code Key Words : Nickel, adsorption, packed column, heavy metals, wastewater. Page Number : 94 Adviser : Doç. Dr. Atilla Murathan