Çinko sülfat (ZnSO4.H2O) metal tuzunun lepistes (Poecilia reticulata P. 1859) üzerindeki akut toksik etkisinin araştırılması ve davranış değişimlerinin incelenmesi
Investigation of acute toxic influences and behavioral effects of zinc sulphate (ZnSO4.H2O) metal salt on guppies (Poecilia reticulata P. 1859)
  1. Tez No: 134072
  2. Yazar: ZEKERİYA IŞILAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÇİNKO SÜLFAT (ZnS04.H20) METAL TUZUNUN LEPİSTES (Poecilia reticulata P., 1859) ÜZERİNDEKİ AKUT TOKSİK ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI VE DAVRANIŞ DEĞİŞİMLERİNİN İNCELENMESİ YÜKSEK LİSANS TEZİ Zekeriya IŞILAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2003 ÖZET Bu çalışmada endüstri ve sanayide kullanılan akuatik ekosisteme girerek toksik etki yapan çinko sülfat (ZnS04.H20) metal tuzunun Lepistes (Poecilia reticulata) balıkları üzerindeki 96 saatlik LC50 değeri tespit edilmiştir. Denemeler iki seri halinde yapılmış ve 250 balık kullanılmıştır. Bu çalışmada akut toksisite deneylerinden statik yöntem kullanılmıştır. Ayrıca çinko sülfat metalinin farklı konsantrasyonlarına maruz kalan bireylerde meydana gelen davranış değişimleri tespit edilmiştir. Denemelerden elde edilen bulgular istatistiki olarak probit analizi metodu ile değerlendirilmiş ve Lepistes bireylerinde 96 saatlik LC50 değeri 30,4912 mg/1 olarak hesaplanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 401.01.06 Akut toksisite, çinkosülfat, biyodeney, Poecilia reticulata 44 Yrd. Doç. Dr. Ali GÜL
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF ACUTE TOXIC INFLUENCES AND BEHA VIROL EFFECTS OF ZINC SULPHATE (ZnS04.H20) METAL SALT ON GUPPIES {Poecilia reticulata P.,1859) (M. Sc. Thesis) Zekeriya IŞILAK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2003 ABSTRACT In this study 96 hours LC50 values of zinc sulphate (ZnSO,4.H20) contaminating the aquatic ecosystem as a toxic pollutant are used in industry on Poecilia reticulata were determined. The experiment were done in two series and 250 fishes were used in total. In this study the static method of aquatic toxicity testing was used. Behavioral changes resulted on each individual of different concentrations of zinc sulphate (ZnS04.H20) were determined. The results of the experiments were evaluated by the Probit Analysis Method statistically and 96 hours LC50 values for Guppies individuals were found to be 30.4912 mg/1. Science code : 401.01.06 Key words : Acute toxicity, zincsulphate, bioassay, Poecilia reticulata Page number : 44 Adviser : Assist Prof:Dr. Ali GÜL